Yeni Başlayanlar İçin Meditasyon Teknikleri

Bu yazıda, meditasyona başlamaya yeni karar verenler için bazı teknikleri paylaşacağız. Meditasyonun ruh haliniz ve fiziksel sağlığınız üzerinde olumlu etkileri var. Ne bekliyorsunuz?
Yeni Başlayanlar İçin Meditasyon Teknikleri
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Tarafından yazılmıştır Sonia Budner

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Meditasyon oldukça popüler hale geldi. İnsanlar her gün meditasyon yapmanın faydalarını öğrendikçe, meditasyonu günlük yaşamlarına dahil etmekle daha fazla ilgileniyorlar. Bugün, yeni başlayanlar için, meditasyon yolculuğuna başlamalarına yardımcı olacak bazı meditasyon teknikleri paylaşacağız.

Her gün meditasyon yapma alışkanlığına sahip olmanın sayısız faydası var. Diğer faydalarının yanı sıra stresi azaltmanıza ve doğru bir şekilde yönetmenize, konsantrasyonunuzu artırmanıza ve öz-farkındalığınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

Birçok insan meditasyonu, yaşam veya öz disiplin üzerine olumlu bir bakış açısı oluşturmak gibi sağlıklı alışkanlıklar geliştirmek için bir yöntem olarak kullanır. Ayrıca meditasyon, sağlıklı bir uyku düzeni geliştirmenize ve ağrı eşiğinizi yükseltmenize yardımcı olabilir.

Gördüğünüz gibi, her gün meditasyon yapmak zihinsel ve fiziksel sağlığınız üzerinde inanılmaz faydalar sağlar. Bununla birlikte, etrafımızda meditasyon hakkında o kadar çok bilgi var ki, nereden başlayacağınızı kestirmek zor olabilir. Bu meditasyon tekniklerini yeni başlayanların erişimini daha kolay hale getirmek ve sizi, meditasyonu günlük rutininize dahil etmeniz için motive etmek adına paylaşıyoruz.

Meditasyonun temelleri

Tüm meditasyon teknikleri, günlük olayları konsantrasyonunuzun odak noktası olmaktan çıkaracak şekilde zihni sakinleştirmek üzerine çalışır.

Hepsi de şimdiki ana odaklanır. Meditasyon sırasında, bulunduğunuz ânı, ona bağlı hale gelmeden deneyimlemelisiniz. Böylece, bir sonraki ânı deneyimleyebilmek için her ânın geçip gitmesine izin verirsiniz. Ana fikir, geçmişte veya gelecekte yaşamayı bırakmaktır.

İster yeni başlayanlar ister uzmanlaşmış pratisyenler olsun, tüm meditasyon teknikleri beynin olumlu düşünce ve duygularla bağlantılı alanlarındaki aktiviteyi arttırır. Çalışmalar ayrıca, düzenli olarak meditasyon yapmanın beyin üzerinde uzun vadeli olumlu etkileri olabileceğini göstermektedir.

Meditasyon sayesinde geçmişte ya da gelecekte yaşamayı bırakabilirsiniz.

Yeni başlayanlar için meditasyon teknikleri

Genel olarak, meditasyon teknikleri iki ana kategoriye ayrılır: konsantrasyona dayalı olanlar ve olmayanlar. Konsantrasyona dayalı teknikler tamamen sizden bağımsız, sabit bir noktaya odaklanmayı içerir.

Diğer kategori, nefesinize veya meditatif duruma girmenize yardımcı olmak için vücudunuzun iç durumu gibi şeylere odaklanır. Bu farklılıklara rağmen bazı tekniklerin ortak noktaları vardır.

Günlük meditasyon uygulaması için en temel seçeneklerden bazılarına göz atalım.

Temel meditasyon teknikleri

Düşüncelerinizi serbest bırakmanın anahtarı, kendinizi aklınıza gelen düşüncelerin basit bir gözlemcisi olarak düşünmektir. Geldiklerinde onları gözlemlersiniz ve geçip gitmelerine izin verirsiniz. Düşüncelerinizin gökyüzünde hareket eden bulutlar gibi olduğunu hayal edin. Sadece onları izleyin ve hiçbir şekilde kendinizi onlara dâhil etmeyin.

Rahat bir pozisyonda oturarak başlayın. Zihninizi zorlamadan susturmaya çalışın. Düşüncelerinizin kontrolü ele almasına izin vermemeye çalışın. Başladıktan sonra, bunun kolay olmadığını anlayacaksınız. Ancak, pratik yapmaya devam ederseniz, farkı ne kadar hızlı göreceğinize şaşıracaksınız.

Odaklanmış meditasyon teknikleri

Yeni başlayanlar nefesleriyle başlamalıdır. Birçok insan için, ana fikir aynı olmasına rağmen, nefes alıp vermeye odaklanmak hiçbir şey düşünmemeye odaklanmaya çalışmaktan çok daha kolaydır. Mesele şu anda kalmak ve düşünceleriniz tarafından tuzağa düşürülmekten kaçınmaktır.

Nefesinize odaklanmaya çalışırken, aynı anda harici bir şeye de odaklanmanız size yardımcı olabilir. Bir mum veya bir heykele bakmak, dikkatinizi şu anda tutmanıza yardımcı olabilir. İşitsel olarak dikkatinizi çeken bir şey, dalgaları dinlemek veya bir metronomun tik-takları gibi sesler yararlı olabilir.

Farkındalık teknikleri

Bu teknikler her zaman kolay olmasa da çok etkilidir. Farkındalık, şimdiki zamanda kalmanın ve geçmişi veya geleceği zihnimizde yaşama isteğine direnmenin bir yoludur. Farkındalığı açıklamak aslında uygulamaktan çok daha kolaydır.

Farkındalık uygulamanın bir yolu duygularınıza ve vücudun onları hissettiğiniz kısmına odaklanmaktır. Mesele belirli bir duyguyu neden hissettiğinizi anlamaya çalışmak değil. Bunun yerine, duygularınızı vücudunuzdaki duyular olarak deneyimlemeye çalışın, sanki hisleriniz duş başlığından vücudunuza yağan su damlalarıymış gibi.

Etkinlik tabanlı teknikler

Etkinlik tabanlı tekniklere örnek olarak resim, bahçe işleri, yoga veya konsantrasyon gerektiren diğer aktiviteler verilebilir.

Bu, odaklanmayı artırmak için tasarlanmış aktivitelerden oluşan bir çeşit farkındalık egzersizidir. Bu tür meditasyon, akış teorisi veya yapılan aktiviteye “tamamen odaklanmış olmak” ile bağlantılıdır. Bu tür uygulamalar zihni sakinleştirmek için harikadır.

Aktivite temelli çalışmalar meditasyonda odaklanma yeteneğinizi artırabilir.

Manevi meditasyon

Meditasyon, belirli bir dine bağlı olmasa bile, manevi bir uygulama da olabilir. Birçok insan meditasyonu içsel bilgeliklerine erişmenin bir yolu olarak kullanır.

Düşüncelerinizi yavaşlattıktan sonra, daha net ve yorumlanması daha kolay hale gelirler. İşte o zaman kendinize gerçekten önemli soruları sorabilir ve daha zengin cevaplar alabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Goyal M, Singh S, Sibinga EMS, et al. Meditation Programs for Psychological Stress and Well-Being [Internet]. Rockville (MD): Agency for Healthcare Research and Quality (US); 2014 Jan. (Comparative Effectiveness Reviews, No. 124.) Introduction. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK180092/
  • Sharma H. (2015). Meditation: Process and effects. Ayu, 36(3), 233–237. doi:10.4103/0974-8520.182756
  • Sun, Key (2011) A Simple Meditation Technique. For mental tranquility and clarity. Psychology Today
  • Scott, Elisabeth (2018) 5 Meditation Techniques to Get You Started. Benefits extend beyond a calmer state of mind. Verywell Mind.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.