Uzak Değiliz, Farklıyız

Uzak Değiliz, Farklıyız

Son Güncelleme: 25 Temmuz, 2017

Daha senle tanıştığım ilk günden beri bunun olacağından  korkuyordum, çünkü sana bir parçamı vermeye başlamam demek, yüreğimi ortaya koymam ve yüreğimin her yerini erişime açmam demektir. Şimdi şunu kabul etmenin tam zamanı: uzak değiliz, farklıyız ve birlikte, ayrılmayı öğrenmeliyiz.

Sen ve ben, kendimize ait olanı inşa edebilmek için kazandığımız her şeyi riske attık: senin ruhunu ve benimkini koruyarak, bize ait olan alanı ekip biçerek, büyümemize yardımcı olacak her şeyi önümüze sunarak. Ve yine de, farklı zamanlarda büyüdük ve değişikliklere adapte olma becerisinden yoksunduk.

İlişki soğudu ve biz değiştik

İlişkimiz artık, eskiden olduğu şey değil ve inanmamak için çok çaba harcasak da, hiçbir şey onu kurtarmaya yetmez. İyi olduğumuzu biliyorum, derinlerde bir yerde birbirimizi seviyoruz ve birbirimiz için en iyisini istiyoruz, fakat birbirimizden soğuduk ve farkında olmadan kendimizi dikkatsizce kırıyoruz.

Değiştik ve şimdi, bir zamanlar sahip olduğu ortak planları birlikte gerçekleşmeyecek iki farklı insanız. Kaçınmalar, çeşitli kırılmalar ve kopmalar olacak çünkü umutlarımız gerçek olsun diye hayal kurduk.

“Bazen planladığımız hayatı terk etmeliyiz çünkü artık o planları yapan kişi değilizdir.”

– Anonim

Bir düşe artık inanmıyorsak, aynı zamanda hiçbir yere varmayacak bir şey için harcayacağınız tüm çabayı da kaybederiz. Bu sebeple o da gerçekleşemez. Zamanında sahip olduğumuz umutları terk etmek acıtsa da, şartlar artık mantıklı değildir.

‘Güven alanı’

Bazen dönüş olmayan bir durumda olabiliriz çünkü edindiğimiz güven bizi güven alanında tutar. Bunca zamandan sonra, rutinin rahatı, sahip olduğumuza son verdiğimiz zaman ne olacağından korkmamıza sebep olur.

İyi olduğumuza kendimizi ikna etmeye çalışırız fakat ikimiz de biliriz ki artık aramızda köprüleri tekrar kuramayacağımız bir uzaklık vardır. Güven alanımızı terk etmeli ve kendimize yalan söylemeyi bırakmalıyız. Tanıştığımızda olduğumuz insan değiliz ve şu an uyuşmuyoruz: bunu kabul etmeliyiz.

“Eğer güven alanında kalmaya ısrar ederseniz, fazla uzağa gidemezsiniz.”

– Catherine Pulsifer

Artık geriye kalan aşk değildir

Birbirine saygı ve aşk ile davranan, çok sayıda karmaşıklığa sahip bir çifttik fakat şu an senle benim aramda duran tek şey merhamet, sevgi ve nostalji. O büyü kaçtı ve kimse bu konuda bir şey yapamaz: bazen ulaşamayacağımız yerde duran bir ilişkiyi sürdürmek çok meşakkatli olur.

Birlikte geçirdiğimiz muhteşem anlar, hafızalarımızda kalacak ve onları ilerde hep hatırlayacağız. İki kişi birbirini gerçekten sevdiği zaman, geriye kalan tek şey karşılıklı takdir alanlarıdır, çünkü verilen tek zarar dışarıdan gelir: değişmek zorundayız ve bundan kaçamayız.

“Biri bir defasında, birini sevip sevmediğini düşünmek için durduğun anda, o kişiyi sevmeyi sonsuza kadar bırakırsın demişti…”

– Carlos Ruiz Zafón

Tüm bunlar için, uzağız diye ve bu uzaklık geçici diye düşünmeye devam etmeyi bırakmak en iyisi çünkü ikimiz de bunun doğru olmadığını biliyoruz. Bazen hayat bizi bunun gibi, daha önce hiç hayal etmediğimiz bir karar vermeye zorlar. Bu bizim için en doğru olandır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.