Her Şey Güzel Olacak

"Güveniyorum ve ufka umutla bakıyorum. Sonunda her şeyin yoluna gireceğini biliyorum. Savunmasızlığımda bir güç olduğunun farkındayım ve durup sabırlı olmam gereken zamanlar olduğunu anlıyorum. Çünkü herhangi bir değişikliğe rağmen huzur ve mutluluk bulacağım."
Her Şey Güzel Olacak
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Gerçeğiniz her ne olursa olsun, inanmaktan vazgeçmeyin, çünkü her şey güzel olacak. Bir noktada huzur bulacak ve dengenizi geri kazanacaksınız. Böylelikle düşünceleriniz, vücudunuz ve kalbiniz tekrar iyi bir noktaya gelecek. Şu an buna inanmak zor olabilir ancak farkında olmadığınız kadar güçlüsünüz ve ne zaman ihtiyaç duyarsanız bu gücü kullanabilirsiniz.

Sonunda her şeyin güzel olacağından bu kadar emin olmak, kibirli bir davranış mı? Tabii ki hayır!

Görme ve duyma engelli yazar ve aksitivist Hellen Keller’ın dediği gibi, iyimserlik olmadan başarı olmaz. Kendinize duyacağınız güven, pozitiflik ve umut olmadan işe yaramaz. Bu nedenle yarının bugünden daha iyi olacağını kabullenen bir tutumu beslemek önemlidir.

Pozitif psikoloji şu anda ikinci dalgasını yaşıyor ve mutlu olmanızı sağlayan tipik becerilerin ve davranışların ötesine geçiyor. Itai Ivtzan ve Tim Lomas gibi psikologlar şu anda bu hareketin liderleri konumunda. Aslında kriz anlarında aklınızda bulundurmanız gereken bir dizi becerinin üstünde duruyorlar.

Viktor Frankl bir keresinde, şartları değiştiremediğiniz zaman sahip olduğunuz tek çıkış yolunun kendinizi değiştirmek olduğunu söylemişti. Bu değişim süreci, sizi ileri ve her şeyin güzel olacağı geleceğe taşıyacak köprüye bir tuğla daha koymanıza olanak tanır.

sırt çantalı adam için her şey güzel olacak

İstediğinizi elde edemeseniz de, her şey güzel olacak

Psikolojik terapide en çok görülen şikayetlerden biri de bir kişinin hayatında hiçbir şeyin iyi gitmediğidir. Bunun nedeni, bazen insanlar o meşhur tünelin ucunda hiç ışık görmediği bir noktaya gelir.

Depresyonun var olan dünyaya zarar verdiği durumlar vardır. İnsanlara güçlerine giden yolu göstermek ve bir şeyleri değiştirecek becerileri olduğunu fark etmelerini sağlamak ve ışığı içeri kabul etmelerini sağlamak kolay değildir.

Bazı şeyler, insanları deneyimler ve dünyanın kendisi nadiren siyah beyazdır. Hiçbir şey tamamen kötü ya da mükemmel değildir. İnsanlar çoğu zaman gri alandadır. Bu nedenle hayalleriniz çoğu zaman sadece yarım bir şekilde karşılanır. Aşk mükemmel değildir, fakat buna değer. İş asla beklediğiniz gibi olmaz, ama ödüllendirici olabilir.

Bu nedenle ve istediğiniz şeyi hiçbir zaman elde edemeseniz de, sonunda her şey güzel olacak. Bu bir tutum meselesidir, kötüyü kabullenmek ve iyiyi takdir etmek, gri alandakiyle birlikte ilerlemeyi öğrenmek ve istediğiniz ve hak ettiğiniz şey için mücadele etmeye devam etme meselesidir.

Her şey güzel olacak çünkü pes etmeyeceksiniz

Her şey güzel olacak çünkü hayat size pes etme şansı vermez. Bu bu kadar basittir. Bazıları, zorlu bir durumla baş ettiğiniz için sizin bir kahraman olduğunuzu düşünebilir fakat aslında onla baş etmekten başka bir şansınız yoktur.

Bazıları daha iyi yapacak, diğerleri daha kötü fakat herkes hazırlıklı olmadığı bazı anlar yaşayacak ve üstesinden gelecektir.

Pozitif psikolojinin sembollerinden Martin Seligman, bir kişinin dikkat ettiği en önemli psikolojik güçlerden birinin ısrar olduğunu dile getirir. Bütün mevzu, hayatın zorluklarıyla bir miktar daha iyi baş edebilmek için iyimser ve kendinden emin bir tutumdur. Bu nedenle her şeyin güzel olacağına dair inancınızı asla yitirmeyin, çünkü bu, cesaretinizi ve iradenizi besleyerek problemlerin üstesinden gelmeye odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

“Sonunda her şey güzel olacak. Eğer güzel olmamışsa, daha sona gelmedik demektir.”

– John Lennon

yerde oturan çift

Şartlar değişse de her zaman güvenebileceğiniz biri vardır

Kader, beklenmedik değişikliklere gebedir. Bazıları çok mühim değildir fakat bazıları daha zor olabilir. Öte yandan sonunda her şeyin güzel olacağını bilin, özellikle de eğer çevrenizde değerli insanlar varsa. Bunun nedeni, etrafınızda güvenebileceğiniz biri olduğunda her şeyin daha kolay olacağıdır. Korktuğunuzda size kol kanat gerer, motivasyon ve gücünüz sizi yarı yolda bıraktığında size enerji verir.

Problemlerinizle yalnız baş etmek çok daha zordur. Hayatınızın bir noktasında dağılabilirsiniz; ne kadar bağımsız ve güçlü olduğunuzun önemi yok. Yargılamadan dinleyen biriyle konuşabileceğinizi bilmek rahatlatıcıdır ve kalbinizi canlandırır. Bu nedenle, birçok insanın sizi sevdiğini ve ellerinden gelen her şekilde size yardım etmeye istekli olduğunu unutmayın.

Aynı zamanda her şeyin güzel olacağını bir başkasından duymak hoşunuza gider çünkü bu sözcükler, ilgi ile doludur ve yalnız olmadığınızı size garanti eder. Bu nedenle her şart altında elinizden gelenin en iyisini yapmanız için sizi cesaretlendirir.

Çünkü başkalarıyla takım oluşturduğunuzda kendinize daha çok güvenirsiniz. İşlerin daha iyi olacağı ve tekrar rahat edeceğiniz bir geleceği dört gözle beklemenize yardımcı olurlar. Bu nedenle elinizdeki kaynakları kullanın ve iyimser kalın. Çünkü er ya da geç her şey güzel olacak.

İlginizi çekebilir ...
Umut ve Özellikleri: Arzunun İtici Gücü ve İlhamı
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Umut ve Özellikleri: Arzunun İtici Gücü ve İlhamı

Birisi ya da bir şey gerçekten umutlarınızı yükselttiğinde, bu umut ve özellikleri çok güçlü bir şeye dönüşebilir. Motive edici bir güç hâline geli...


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.