Logo image
Logo image

Pilates'in 6 Psikolojik Faydası

3 dakika
Pilates'in 6 Psikolojik Faydası
Son Güncelleme: 05 Haziran, 2018

Egzersiz genellikle doktorların ve psikologların verdiği 1 numaralı tavsiyedir. Beyninizi hızlandırır, kaslarınızı güçlendirir, mutluluk hormonu olarak bilinen endorfini salgılamanızı sağlar. Her birinin kendine göre faydaları vardır ancak son zamanlarda gittikçe popüler olan bir egzersiz türü var: Pilates. Ruhsal sağlığınız için ne kadar faydalı olduğuna inanamayacaksınız.

Bu fiziksel ve ruhsal eğitim sistemi 1900’lü yılların başında ortaya çıktı ve Joseph Hubertus Pilates aracılığıyla bize kadar ulaştı. İlk başta egzersize “kontroloji” adını verdi. Çünkü bedeninizi kontrol etmek için beyninizi kullanmanız gerekiyordu. Amaç uyumun ve dengenin buluştuğu bir noktaya ulaşmaya çalışmaktı.

Pilates’in 7 temel prensibi

  • Duruşu düzeltme
  • Konsantrasyon
  • Ortalama
  • Kontrol
  • Nefes alma
  • Akış
  • Duyarlılık

Yıllar geçtikçe insanlar bunlara yeni prensipler ekledi. Eklenenler arasında makineler, ekipmanlar ve yoga gibi farklı disiplinlerden belli duruşlar da var. Bugün pilates rehabilitasyon tedavisi planlarında geniş ölçüde kullanılıyor çünkü belkemiğinin ve diğer kasların dengelenmesine yardımcı oluyor. Aralarında oldukça ünlü sanatçıların da bulunduğu pek çok kişi tarafından tüm dünyada uygulanıyor.

Kazandığı başarının tek sebebi sağladığı dikkat çekici fiziksel gelişim değil. Pilatesin aynı zamanda büyük psikolojik faydaları da var. Düzenli olarak pilates yapan insanlar psikolojik ve duygusal açıdan çok daha iyi hissettiklerini söylüyorlar.

“Sağlık yalnızca normal bir durum olmakla kalmıyor, görevimiz sadece ona erişmek değil aynı zamanda onu sürdürmek.”

– Joseph Pilates

Some figure

Pilates’in 6 psikolojik faydası

Uyumanıza yardımcı olur

Pilates yapmak, yatağa yatma zamanınız geldiğinde daha sakin hissetmenizi sağlar. Daha iyi bir uyku uyursunuz. Ayrıca stresinizi azaltır, konsantrasyonunuzu geliştirir ve negatif düşüncelerden kurtulmanıza yardımcı olur. Derin nefes alıp vermek de önemlidir.

Pilates, nefes verme sayesinde toksinlerin atılmasını sağlarken, nefes alma sayesinde de cildinize, kaslarınıza ve organlarınıza oksijen katar. Harika bir doğal çözümdür, sizi uyku ilacı almaktan kurtaracak kadar etkilidir.

Kendinize olan saygınızı geliştirir

Pilatesin psikolojik faydalarından biri, kendinize duyduğunuz saygı üzerindeki önemli pozitif etkisidir. Vücudunuzdaki değişiklikleri fark etmeye başladıkça, özgüveniniz de artacak.

Sizi sakinleştirir ve güçlendirir

Pilates’in en çok sakinleştiren egzersizlerden biri olduğu bilinir. Vücudunuzu güçlendirir ve nefesinizi iyileştirir. Stres ve anksiyete bozukluğu olan insanlar için şiddetle tavsiye edilir. Bunun yanında, kökeni geleneksel disiplinlere dayanan yeni bir şey denemek isteyenler ve hayat kalitelerinin iyileştiğini görmek isteyenler için de idealdir.

Sosyalleşmek için harika bir yöntemdir

Pilates sınıfları insanlarla tanışmak için çok uygundur. Herkes için ideal olmadığı bilinen takım sporlarından uzak durmak isteyenler, pilates sayesinde harika bir şekilde sosyalleşebilir. 

Eğer bir şeyleri yalnız başınıza yapmayı tercih eden biriyseniz endişelenmeyin. Çok fazla insanın olmadığı alternatif sınıflar da bulunabilir. Hatta evde kendi başınıza yapmayı bile deneyebilirsiniz. Ancak ilk etapta bir uzmana danışmanızı tavsiye ediyoruz. Yeni bir egzersize başlarken dikkatli olun. 

Some figure

Cinsel hayatınızı geliştirir

Pelvik bölgeyi, beli ve karın kaslarını güçlendirir. Bu orgazma ulaşmayı çok kolaylaştıracaktır ve daha keyifli bir hale getirecektir. Ayrıca daha esnek hale geleceksiniz ve bu da tüm kapıları açacak. Partnerinizle aynı fikirde olduğunuz sürece yeni şeyler denemekten korkmayın. Cinsel hayatınızın kalitesini artıracak herhangi bir şeyi kollarınızı açarak karşılamalısınız. 

Size kendinizi öğretir

Pilates’in insanların en çok es geçtiği faydalarından biri insana kendisini öğretmesidir. Güçlü yanlarınızı, zayıflıklarınızı ve yeteneklerinizi öğrenmeniz çok önemlidir.

Kendinizi iyi tanımanız vücut-beyin bağlantısını doğru kurabilmenin anahtarıdır. Onların aralarındaki uyumu bulmak her zaman kolay değildir ama odaklanma ve derin nefes alıp vermeyle bunu başarabilirsiniz.

Some figure

Pilates her yaştan insan için son derece uygundur. Tam anlamıyla ikna olmuş olmayabilirsiniz ama denemekten bir şey kaybetmezsiniz. Sadece deneyin. Sonuçlar sizi şaşırtacak. 

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.