Eğer Beni İstiyorsan Bulursun

Eğer Beni İstiyorsan Bulursun

Son Güncelleme: 04 Mayıs, 2017

Sizi görüp de görmemezlikten giden kimsenin peşinden koşmaya kalkışmayın. Nerede olduğunuzu zaten bilen, peşinde birileri olsun isteyen ama hayatında size yer açmayan birinin yolunu gözlemeyin. Hayır. Kendinize bir şans vermelisiniz.

Eğer birisi sizinle ilgilenmiyorsa, ona ilgi ve alaka için yalvarmayın. Artık o zamanların geçtiğini fark etme, tekrar ayağa kalkma, kendinizi sevme ve onurunuzu koruma vakti. Eğer sizi gerçekten istiyorlarsa, sizi zaten arar bulurlar.

Sevgi ile bencillik ve ilgisizlikle aynı çatı altında bulunamazlar. Sevgi, samimi, tarafsız, dost ve karşılıklıdır; sadece kendi şefkat bahçesini sulayıp geliştirmeye çalıştığında veya karşılıklı bir çıkar beklediğinde kendi çıkarına odaklanır.

Bugün sana özgürlüğünü veriyorum. Bugün korkularımı geride bırakıyorum. Bugün kendime değer vermeye başlıyorum. Bugün ileriye doğru bir adım atıyorum. Bugün seni, beni beklemeye bırakıyorum…


Dikkat ve şevkat için etrafınızda dilenci gibi dolaşmak, öz güvenimiz de ve duygusal sağlığımızda derin yaralar bırakır. Yok sayılmak, bizi küçük, önemsiz ve savunmasız bir insan haline getirir.

Bu duruma, güçsüzlük, hayal kırıklığı ve bizi görse dahi, tamamen ilgisiz davranan ama bizim birlikte olmak için can attığımız o insanın vurdumduymaz tavrı da eklenir.

Bu durum meydana geldiğinde, benliğimiz yaralanır ve bir birey olarak sahip olduğumuz değerleri göremez oluruz.

Başkalarının vurdumduymaz tavırlarının bizim üzerimizdeki etkisini ölçmek zordur. Kendimizi toplamak, onur, cesaret ve kendimiz ile ilgilenmeye başlayacak şekilde, sağlıklı ve makul bir seviyede  bencillik seviyesini gerektirir.

“Biriyle tanıştım. O kişi benim. Kendime bir şans vereceğim.”

– Elvira Sastre

Başkalarını aramayın bırakın onlar sizi bulsun

Eğer siz kendinizi ararsanız, bu diğer insanların da sizi bulmalarına yardımcı olacaktır. Sizi görmezden gelen insanların peşinden giderek, anca kendinize zarar verirsiniz. Sizi her kim istiyorsa, zaten arayıp bulacaktır ve sizi her kim istemiyorsa, zaten sizin yanınızda olmasına da gerek yoktur. Nasıl uçacağınızı öğrendiniz mi? Uygulamaya koymanın zamanı geldi; kanatlarınızı açın ve uçun. Hayatınızın dizginlerini tekrar ele alın alın ve çevrenizi, sırf bencillik yüzünden yalvartmayan, boğmayan ve yararlanmaya çalışmayan insanlar ile sarın.

Bencil bir kalpten gelen asılsız iddiaların yüreğinizde bir iz bırakacağını bilin. Bu nedenle, mümkün olan en kısa sürede, sırtınıza yükledikleri yükten kurtulmaya çalışın.

Yaşamında bizi istemeyen, ancak bir şekilde de bizden yararlanmasını bilen birinin sebep olduğu hasardan kurtulamayız (ve zaten de böyle olmamalı).

Eğer kendinize iyi bakmazsanız veya başkalarının hayatınızı yönetmesini engelleyemezseniz, hiçbir şeyin mümkün olamayacağını bilmelisiniz. Bu kısır döngüyü kestikten sonra, hiç bir zaman sahip olamadığınız ama her zaman arzulayıp, özlediğiniz bir şeyi istememek çok zor olur. Muhtemelen kendi duygularınızı kötü bir şekilde ele aldınız ve sizi gerçekten mutlu eden hissiyatlar ile uyumlu olamadınız.

Fakat size yararı olmayan her şeyi geride bırakmak, hayatınızdaki rüzgarları da değiştirecektir. Adım adım, yaşamak için sadece kendinize ihtiyacınız olduğunu, hayatınızdaki en vazgeçilmez insanın yine siz olduğunu ve yaşamınızda size değer veren insanlar olması gerektiğini anlayacaksınız.

Eğer biri, gününün bir dakikasını bile size ayırmıyor ama hala sizden dünyaları istiyor ve vurdumduymaz tavırları ile kalbinizi parçalıyorsa artık veda etme zamanı. O insanı geride bırakın, bırakın o sizi arasın, çünkü sizi ararlarsa sizi bulacaklardır. Kendinizi göstermenin zamanı geldi.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.