Karşı Konulamaz İnsanların 11 Alışkanlığı

Karşı Konulamaz İnsanların 11 Alışkanlığı

Son Güncelleme: 06 Aralık, 2017

Karşı konulamaz insanlar, güzellik veya stilden bağımsız olarak, başkalarının gözünü kamaştırmayı başarabilen kişilerdir. Bu insanlar, tutumları, karizmaları veya nezaket kadar basit bir özellikle sayesinde bile, büyük işler başarabilirler. Karşı konulamaz olarak gördüğünüz bir insanın gülümsemesi güven, merhamet ve sevinç yayar.

Duygusal Zeka 2.0 (Emotional Intelligence 2.0) kitabının yazarı Doktor Travis Bradberry, insanların duygusal bağlantılarını araştırıp, bazı insanları diğerlerine kıyasla, daha samimi ve karizmatik yapan temel özelliklerin bulunduğunu iddia etmiştir.

Bradberry, etkili insanların biri ya da birileri ile konuştuğu zaman ortaya çıkan etkinin, sudaki dalgalar gibi olduğunu söylüyor. Ve bu dalgalar çok yönlüdür. Etkili insanlar, çevrelerindeki herkese, yeni fikirlerin peşinden gidilmesi ve farklı bir şekilde düşünülebilmesi adına ilham verirler.

Karşı konulamaz insanlar neyi farklı yapıyor?

Başkalarını etkilemek için büyük bir güce sahip olan insanlar, başkalarının nasıl davrandıklarının da farkındadır. Sempatiyi, kibir kadar kısa bir sürede ortadan kaldırabilecek başka bir duygu bilmezler. Karşı koyulamaz insanlar, diğerlerinden daha iyiymiş gibi davranmazlar. Aslında, başarılı olabilme yeteneğine sahip olduklarına ve istedikleri yaşamı yaratma becerisine sahip olduklarına inanırlar.

Peki karşı konulamaz bir insan olmanın sırrı nedir? Karşı konulamaz insanların başkalarından farklı olarak yaptığı bazı şeyleri sizler için derledik:

1. Başkalarına onurlu ve saygılı bir şekilde davranırlar. Karşı konulamaz insanlar, başkalarına gözdağı vermez; bunun yerine, herkese aynı saygı seviyesi yaklaşmayı biliyorlar. Bu insanlar için, bu anlamda hiçbir sosyal sınıf veya kategori bulunmamaktadır.

mutlu mesut birbirine sarılan kadınlar

2. Olumsuz eleştiri ya da dedikodu yapmazlar. Karizmatik bir kişinin, başkalarını motive etmek için dedikodu yapmasına veya olumsuz manada eleştiri yapmasına gerek yoktur; bunun yerine ellerinden gelenin en iyisini yapıp, başkalarının öne çıkmasına izin verirler. Yani, cömerttirler, herkesin değerini göstermesine imkân tanırlar.

3. Başkalarına, kendilerine nasıl davranılmasını istiyorlarsa, öyle davranırlar.  Birçok insan, etkili insanların, kendilerine nasıl davranılmasını istiyorlarsa, başkalarına da öyle davrandığı kuralını takip ettiğini düşünür. Fakat Doktor Bradberry tarafından açıklandığı üzere, herkes aynı şekilde muamele görmek istemediği için bu yanlış yorumlanmış bir kural. Gerçekte insanların farklı arzuları ve hedefleri vardır. Karşı konulamaz insanlar, bir dereceye kadar ilgilendikleri kişilerin özelliklerine uyum gösterirler.

4. Makul sınırları vardır. Karşı konulamaz insanlar, herkesi, her zaman memnun etmeye çalışmazlar. Her şeyin bir zamanının ve bir yerinin olduğunun farkındadırlar. Kendilerini çok göz ardı etmeden, başkalarına yardım etmenin mantıklı yollarını bilirler. Sınırları koyma yeteneği, kendilerine ve başkalarına yönelik sevgilerine dair mükemmel bir örnektir.

5. Kendilerine has, dürüstlükten şaşmayan bir yapıları vardır. Karşı konulamaz insanlar, olmadıkları birisi gibi davranmazlar ve kendi niteliklerine tamamen güvenirler. Sahip oldukları değerlerin tamamen farkında olup, başkalarının, kendilerinin nasıl gözükmesine dair tavsiyelerini hiç ama hiç kulak asmazlar. Neyin önemli olduğunu zaten bilirler ve başkalarına ilettikleri şey de tam olarak budur. Dürüstlük, başkalarına öğrettikleri en iyi özelliklerden biridir.

6. Her zaman, herkese gülümserler. Her zaman ve herkese gülümseme ve herkesi gülümsetme yeteneği, karşı konulamaz insanları daha çekici ve güçlü yapan bir başka özelliktir. Onlar, enerjisiyle başkalarını gülümsetip, onlara kahkaha dolu dakikalar yaşattırabilirler. Bu insanlar, bir gülümsemenin her şeyden daha çekici olduğunun ve olumsuz duygu ve düşünceleri bir çırpıda ortadan kaldırma yeteneğine sahip olduğunu bilir.

gülen ay çiçekli kadın

7. Merhametli ve empati sahibi insanlardır. Karşı konulamaz insanlar, başkalarına karşı empati gösterip, hayvanlara, doğaya ve insanlara merhametli bir bakış açısı ile yaklaşabilirler. Bununla birlikte, onlar için, sadece sevdikleri kişilere nezaket gösterilmesi asla söz konusu olamaz, aynı zamanda yaşadıkları ilişkiler için de rahatlarını bozmayı göze alacak kadar da cesurdular.

8. Hayatın kendisini sevip, insanları bir araya getirirler. Karşı konulamaz insanlar da hayatın zorlukları ile baş etmeye çalışmak ile beraber, hem kendi hem de başkalarının hayatlarının paha biçilmez bir değere sahip olduğunun, risk alıp başkalarına yardım etmenin hayatın en temel gerçeği olduğunu bilirler. Dahası, insanları öylesine severler ve başkalarıyla birlikte olmaktan gerçekten keyif alırlar.

İşte bu yüzden her anın değerinin farkına varıp, yeni biriyle tanıştıkları zaman, sanki o insanın, o gün karşılaştıkları en acayip şeymiş gibi hissettirebiliyorlar. Üstelik, benzer özellikleri taşıyan insanları bir araya getirme yetisi olanlar, yine karşı konuşamaz insanlardır.

9. Hayatta bir yerlere gelmek için çok çalışmamız gerektiğini biliyorlar. Karşı konulamaz insanları, her zaman güler halde bulabiliriz ancak, onlar hiçbir şeyin sıkı çalışma, mücadele ve çaba gösterilmeksizin elde edilemeyeceğini de bilir. Başarılı olabilmek için çok çalışıyorlar ve hedeflerine ulaşabilmek için bitmek tükenmek bilmeyen bir hırs ile yanıp tutuşuyorlar. güzel insanlar başarısızlığı kabul etmedikleri için başarıl olurlar.

10. Dinlerler. Doktor Bradberry, insanların, birilerinin onları dinlediğini bilmek istediğini ve hem söylediklerine dikkat edildiğini, hem de sözlerinin açıklığa kavuşturulması adına, kendilerine yöneltilen son derece basit soruları duymayı arz ettiklerini ifade etmektedir. İyi sorular sormakla, ne derece saygı ve takdir kazanılabileceği gayet şaşırtıcı bir durumdur. Karşı konulamaz bir insan, karşısındaki insanı dinlediğini, anladığını ve sevdiğini hissettirme yeteneğine sahiptir.

11. Hayata olumlu bir açıdan bakarlar. Karşılaştıkları tüm zorluklara rağmen, bu insanlar, hayata hep olumlu bir açıdan bakarlar. Olumsuzlukların oyuncağı ya da kurbanı olmazlar; bunun yerine, çatışmaların ortaya çıkmasını önlemeye çalışırlar ve her zaman zorluklar ile yüzleşmek için bardağın dolu tarafına bakmaya çalışırlar.

gülen surat

Karşı konulamaz bir kişiye dönüşün

Karşı konulamaz insanlar, her tür duygusal çalkantıdan çıkmış ve her türlü zorluğa göğüs germiştir. Bu hayat yolculuğunda, mütevazı olmayı ve bu dünyada bir başlarına olmadıklarını öğrenmiştir.

Siz de karşı konulamaz bir insan olmak istiyor musunuz? Başınızdan çok büyük olaylar geçtiği ya da çok zeki, zengin veya ‘okumuş’ olduğunuz için, çevrenize alçak gönüllülükle bakmayı, kendinizi kimseden üstün görmemeyi öğrenin. Ancak bu şekilde, başkaları ile bir bağ kurmayı ve içlerindeki hazineyi keşfedeceksiniz. Bu hissi yaşayabildiğimiz o mutlu an gerçekten çok güzel değil mi?

İlginizi çekebilir ...
Duygularınız Sizi Daha Çekici Kılar
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Duygularınız Sizi Daha Çekici Kılar

Çoğumuz dış görünümümüze çok fazla zaman ayırıyoruz ve bizi çekici ve arzu edilir kılan bir imaj yansıtmak için uğraşıyoruz.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.