Logo image
Logo image

Esnemek Beyni Soğutur

3 dakika
Neden esniyoruz? Sağlığımızla bir ilgisi var mı? Sinirbilimci Raquel Marin esnemenin önemi ve işlevi hakkında genel bir bakış sunuyor.
Esnemek Beyni Soğutur
Son Güncelleme: 20 Ocak, 2020

Normal koşullar altında, bilim adamları insanların günde yaklaşık 28 kez esnediğini tahmin ediyorlar. Bu gereksiz görünen ve genellikle kontrol edilemeyen davranış için her gün yaklaşık dört dakika harcıyorsunuz. Tüm yaşamınızı gestasyonun beşinci ayında başlayarak yaşamın son birkaç gününde sona erecek şekilde esnemekle geçireceksiniz. Belirli bağlamlarda esnemek kaba bir davranıştır. Bununla birlikte, esnemek sağlığınız için gereklidir. Çünkü esneme, diğer şeylerin yanı sıra, beyni soğutur.

Dahasını da öğrenmek için okumaya devam edin.

Neden esniyorsunuz?

Muhtemelen esnemeyi yorgun veya sıkılmış olmakla ilişkilendiriyorsunuz, ancak bu hikâyenin sadece bir parçasıdır. Fetüsler de, çoğu omurgalı gibi (balık, sürüngenler, kuşlar ve memeliler) esnerler. Birçok kültürde insanlar, toplum içinde esnemenin kaba olduğunu düşünürler. Bununla birlikte, herkes de bunu yapar, hatta çok iyi eğitimli insanlar bile. Bu kadar da değil, üstelik esneme çok bulaşıcı olabilir. Tek gereken, yakın çevrenizde birisinin esnediğini görmek ve siz de aynı şeyi yapmaya mecbur olduğunuzu hissedersiniz.

Esnemek beyninizin sağlığı için gereklidir. Yaşamınız boyunca uygun beyin gelişimine ve işleyişine katkıda bulunur.

Some figure

Fetal esneme beyin gelişimine yardımcı olur

Yukarıda belirttiğimiz gibi, doğmamış bebekler bile esniyor. 20 hafta civarında başlarlar ve hayatlarının geri kalanında bunu yapmaya devam ederler. Rahimdeki bebekler, sıkıldıkları veya yoruldukları için esnemezler. Büyümelerinin bu aşamasında, esneme sıralı ve düzenli beyin gelişimini teşvik eder. Birçok çalışma, esnemenin beynin ve kas hareketini düzenleyen periferik sinirlerin düzgün geliştiğinin bir işareti olduğunu göstermektedir.

Fetal esneme o kadar önemlidir ki yokluğu nöral disfonksiyonun bir işareti olabilir. Doğduktan sonra da, beyninizin günde birkaç kez esnemenize ihtiyacı vardır.

Esnemek dikkatinizi odaklamanıza yardımcı olur

Çoğu insan, insanların beyne daha fazla oksijen taşımak için esnediğini düşünür. Ancak bu teori geçerli değildir. Sonuçta, gece gündüz ağzınızdan ve burnunuzdan sürekli nefes alırsınız ve bunun beyin oksijenasyonu ile ilgisi yoktur.

Beyin hücrelerini besleyen oksijen, öncelikle beyine giden kan damarı ağı tarafından taşınır. Esnemenin amacı beyin oksijenasyonu olsaydı, o zaman neden nefesinizi tutarken daha fazla esnemiyorsunuz? Ya da oksijenden yoksun ortamlarda olduğunuzda?

Dolayısıyla, bu açıklama denetlemeden geçemiyor. Esnemenin varsayılan moddan dikkat moduna geçmenizi sağladığını öne süren daha yeni araştırmalar var. Walusinski’ye (2014) göre, esneme beyindeki sıvı miktarını arttırır, bu da daha karmaşık görevler için ihtiyacınız olan daha fazla dikkat ve yoğunlaşma sağlar. Başka bir deyişle, esneme bir şekilde vites değiştirmenize ve konsantre olmanıza yardımcı olur.

Diğer çalışmalar, esnemenin vücut ısısını düzenlemeye yardımcı olarak beyni soğuttuğunu göstermektedir.

 Esnemek beyni soğutur

Albany Üniversitesinden araştırmacılar tarafından geliştirilen bu deneyi deneyin. Başlamak için, etrafınızda insanlar olmalı ve esnemeye hazır olmalısınız.

Alnınıza bir soğutma pedi yerleştirin. Çok soğuksa cildinize zarar vermemeye dikkat edin. Alnınıza yerleştirmenizin nedeni, vücudunuzun sizi serinletmek için kullandığı ter bezlerinin sayısının alnınızda vücudunuzun diğer kısımlarında olduğundan daha fazla sayıda bulunmasıdır.

Alnınızda soğutma pedi varken çevrenizdeki insanlar esnediğinde esneme dürtünüz normalden beş kat daha az olabilir. Ancak alnınıza ısıtma pedi yerleştirirseniz, esneme dürtünüz azalmaz. Bu deney, alnınızı soğutmanın beyni soğutmaya ve bulaşıcı esnemeyi ortadan kaldırmaya yardımcı olacağını göstermektedir. Soğutmayı artırmak için burnunuzdan yoğun bir şekilde nefes almayı da deneyebilirsiniz. Bu da işe yarayabilir.

Esnediğinizde artan havalandırma beyninizin ısısını azaltmaya yardımcı olur. Yorucu zihinsel aktiviteden sonra uyku eksikliği ve zihinsel yorgunluk beyin sıcaklığını artırır. Bu yüzden uyandığınızda veya yatağa gittiğinizde ya da bir süredir zihinsel olarak yorucu bir şey üzerinde çalışıyorsanız daha fazla esniyorsunuz. Çoğu insan hala esnemeyi belirli bağlamlarda kabalık olarak görmesine rağmen, bu normal ve gerekli bir faaliyettir.

Normalden daha fazla esnemek beyin patolojilerinin bir işareti olabilir

Some figure

İnme, multipl skleroz, Parkinson, migren, beyin tümörleri, intrakraniyal hipertansiyon, kronik uykusuzluk veya epilepsiden muzdarip hastalar normalden daha fazla esneme eğilimindedir. Parkinson durumunda, sürekli ve aşırı esneme hastalığın belirtilerinden biridir.

Bir gün normalden daha fazla esnerseniz, endişelenmenize gerek yok.

Belki beyniniz yorulmuştur ve soğuması gerekiyordur. Esnemenin çok normal olduğunu unutmayın. Aşırı esnemenin bir başka olası nedeni de, antidepresanlar, opioidler veya sakinleştiriciler gibi bazı reçeteli ilaçları kullanmaktır. Çok fazla kafein almak da daha sık esnemenizi sağlayabilir. Bu makaleyi okumak sizi esnetmişse, bu harika! Bu, ilginizi ve beyin aktivitenizi arttırdığınız anlamına geliyor. Esneyin gitsin!

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.