Lexatinin Kullanımı ve Yan Etkileri

Lexatinin Kullanımı ve Yan Etkileri
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Lexatin benzodiazepinlerden türetilen bir ilaçtır ve genellikle şiddetli anksiyeteyi tedavi etmek için reçete edilir. Gerilim ve gerginliği azaltır. Daha yüksek dozlarda, bir kas gevşetici olarak davranır. Genel olarak, bu psikoaktif ilaç ile tedavi kısa süreli olmalıdır.

Tıp ve ilaç kurumları bu tip ilaçların 12 haftadan uzun süre kullanılmasını tavsiye etmemektedir (ayrıca dozun giderek azatılması gerekir). Ancak günümüzde bazı insanlar ilacı yanlış kullanmaktadır. Esasen, bazı hastalar önerilen süreden çok daha uzun zaman ilacı kullanmaya devam ediyor.

Lexatin’deki aktif bileşen, benzodiazepinler adı verilen bir ilaç grubuna ait olan bromezepamdır. Düşük dozlarda, bromezepam zihinsel gerginlik, anksiyete ve sinirlilik giderir. Yüksek dozlarda, bir kas gevşetici olarak davranır.

Bazı insanlar Lexatin’i diğer ilaçlarla birleştirir. Ayrıca merkezi sinir sistemini baskılayan maddelerle birleştirebilirler. Bunlar alkol hatta diazepam olabilir. Bu ilaçların yanlış kullanımının, trafik kazalarında bu tür bir artış gibi tehlikeli sonuçları vardır.

Bu ilacı alan kişiler, diğer reçeteyle verilen ilaçlarla olduğu gibi, terapötik talimatlara harfi harfine uymalıdır. Aynı şekilde, sağlık çalışanlarının bu tip ilaçların doğru kullanımını düzenlemeleri ve denetlemeleri gerekmektedir. Lexatin, diğer benzer ilaçlarla birlikte, anksiyete bozuklukları ile ilişkili semptomların azaltılmasına yardımcı olur.

başını tutan endişeli kadın

Lexatin ne işe yarar?

Bu bromazepam markalarından biridir. Bu ilaç hakkında bilmeniz gereken en önemli şey, benzodiazepin adı verilen bir ilaç sınıfının türevi olmasıdır. Bu kimyasal bileşik, gama-aminobutirik asit nörotransmitterinin (GABA) etkisini arttırır. Bu da, sedatif, hipnotik, sakinleştirici, anti-konvulsif ve kas gevşetici etkiye neden olur.

Lexatin esas olarak sinir sistemini baskılayıcıdır. Beynin çok somut bir bölgesinde – limbik sistemde hareket eder. Böylece, bedeni ve bedensel fonksiyonları gevşetmenin yanı sıra, psikolojik gerilimi, stres ve duygusal kaygıyı azaltabilir.

Tedavi amaçlı kullanımlarına bir bakalım. Bu ilaç şu amaçla kullanılır:

 • Kaygı ile ilgili semptomları tedavi etmek.
 • Obsesif bozukluklar, fobiler, hipokondriya, panik atak vb.
 • Agresif veya kendine zarar veren davranışları azaltma.
 • Yoğun psikolojik ajitasyonun neden olduğu bazı durumlarda da yararlıdır.
 • Benzer şekilde, Lexatin hafif cerrahi öncesi gevşemeyi teşvik etmek için çok etkili bir ilaçtır.
karanlıkta endişeyle oturmak

Lexatin ile ilgili önlemler

Lexatin, klasik diazepamdan (Valium) daha nazik bir benzodiazepindir. İlacın etkisi diazepam kadar güçlü olmasa da, yan etkileri, toleransı ve bağımlılığı benzerdir. Başka bir deyişle, yanlış kullanıldığında olumsuz psikolojik ve fiziksel etkiye sahip olabilecek bir ilaçtır. Bu yüzden, Lexatin kullanırken hangi önlemlerinin alınması gerektiğini anlamak önemlidir.

 • Bu ilacı daima bir doktorun gözetimi ile kullanın.
 • Sağlık uzmanları, Lexatin’i depresyon kaynaklı endişe için tek tedavi olarak kullanmamalıdır. Tek başına kullanıldığında etkisi düşüktür.
 • Aniden Lexatin almayı keserseniz, yoksunluk belirtileri yaşarsınız. Başka bir deyişle, sisteminizde Lexatin eksikliği, kaygıların orijinal belirtilerini kötüleştirecektir. Yani, tedaviniz benzodiazepin içeriyorsa ve bunları almayı kesmeniz gerekiyorsa, yavaş yavaş yapımalısınız.
 • Lexatin kullanan hastalar, yüksek düzeyde dikkat ya da hızlı reaksiyon zamanı gerektiren hiçbir şey yapmamalıdır. Doktorunuz,araba kullanma veya ağır makinelerin kullanımı veya çalıştırılması gibi aktiviteleri sınırlamalıdır.
 • Hamile kadınlar ve böbrek veya karaciğer problemleri olan kişiler düşük doz almalı veya ihtiyaçlarını karşılayan alternatif tedaviler bulmalıdır.

Lexatin’in yan etkileri

Lexatin düzenli olarak alabileceğiniz bir ilaç değildir. Birkaç hafta sonra, vücut ilaçlara tolerans geliştirir. İlacın hipnotik etkileri önemli ölçüde azalır ve hastanın herhangi bir etki hissetmek için daha yüksek bir doza ihtiyacı olacaktır. Üç aydan uzun süre veya önerilen dozlardan yüksekse, aşağıdaki yan etkilerle karşılaşabilirsiniz:

 • Baş ağrısı.
 • Kas ağrısı.
 • Yorgunluk.
 • Işığa duyarlılık.
 • Duyarsızlaşma.
 • Hyperacusis (gürültüye karşı aşırı duyarlılık).
 • Uzuvlarda uyuşma.
 • Kabuslar.
 • Gastrointestinal bozukluklar.
 • Zayıflık
 • Koordinasyon sorunları ve konsantrasyon güçlükleri
karnı ağrıyan kadın

Benzer şekilde, Lexatin’in diğer birçok ilaçla etkileşime girdiği akılda tutulmalıdır. Öncelikle merkezi sinir sistemi üzerinde etkili olan ilaçlar. Bunlar antidepresanlar, opioid analjezikler, antipsikotikler ve hatta sedatif antihistaminiklerdir. Sonuç olarak, doktorun talimatlarına uymak son derece önemlidir. Lexatin’i anksiyete bozuklukları için kısa süreli bir tedavi olarak düşünmelisiniz.

İlaçlar bu tür durumlarda geçici rahatlama sağlayabilir, ancak hiçbir zaman bir sorunun kesin çözümü olmayacaktır.

İlginizi çekebilir ...
Faydasız Duygular: Suçluluk ve Endişe
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Faydasız Duygular: Suçluluk ve Endişe

Yaşamlarımız, çoğu zaman suçluluk ve endişeyle doludur. Bunlar bize hiçbir şey kazandırmaz ama bu duygulara gerektiğinden fazla önem veriyoruz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.