Logo image
Logo image

İlişkinizde 4 Uyarı İşareti

3 dakika
Partnerinizle olan ilişkinizi her zaman beslemeye ve zenginleştirmeye çalışmalısınız. Bu gerçekleşmediğinde, bazı uyarı işaretleri işlerin yolunda gitmediğini gösterebilir.
İlişkinizde 4 Uyarı İşareti
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Partnerinizle olan ilişkiniz hayatınızdaki en önemli ilişkilerden biridir. Bu nedenle, bu bağı sağlıklı tutmak çok önemlidir, böylece ilişkideki her iki kişi de zenginleştiğini ve kendini gerçekleştiğini hisseder. Bununla birlikte, birçok durumda, ilişkinizde bir şeylerin yolunda gitmediğini gösteren önemli uyarı işaretlerini göz ardı edebilirsiniz.

Sahip olduğumuz her ilişkinin farklı özellikleri vardır. Ancak hepsi belirli riskler içerir. Başka bir insanla duygusal olarak bağ kurarak, kendinize ve diğer kişiye karşı bir sorumluluk üstlenirsiniz. Bu nedenle, sürtüşmenin sizi yıpratmaması ve kötü duygular ve ıstırap yaratmaması için ilişkinizde gerçekten çalışmanız gerekir.

Aşağıda, ilişkilerde en yaygın zararlı durumlardan bazıları bulunmaktadır. İlişkinizde işlerin nasıl gittiğini anlamanıza yardımcı olacak bu uyarı işaretlerine dikkat edin. Bu, buna göre hareket etmenizi sağlayacaktır.

Some figure

İlişkinizde Uyarı İşaretleri

Kendinizi diğer insanlardan izole etmek

Bu genellikle bir ilişkinin başlangıcında, her iki insanın da her zaman birlikte olma arzusundan dolayı ortaya çıkabilir. Alternatif olarak, tüm zamanınızı birlikte geçirmenin neden olduğu atalet nedeniyle daha sonra da gerçekleşebilir.

Ayrıca, bir veya her iki partner de aşırı kıskanç veya sahiplenici hale geldiğinde bu tür bir duruma ulaşmak da mümkündür. Zamanınızın büyük bir kısmını bu kişiye adamaya karar vermiş olabilirsiniz.

Durum ne olursa olsun, bu en önemli uyarı işaretlerinden biridir. Bir ilişkide olmak, sevdiklerinizle teması kaybetmek anlamına gelmez. Ne işinizden vazgeçmek zorunda olmanız anlamına gelir, ne de çalışmalarınız, hobileriniz, ya da kendinize adadığınız zamandan vazgeçmek zorunda olmanız anlamına gelir.

Tüm bu unsurlar sağlıklı ve dengeli bir yaşam için gereklidir. Onları ihmal etmek, partnerinize aşırı derecede bağımlı olmanızı sağlayabilir.

Dengesiz bir ilişkiye sahip olmak

Bazı ilişkilerde, üyelerden birinin genellikle sevgiyi canlı tutmak için diğerinden çok daha fazla zaman, çaba ve enerji harcadığını gözlemlemek yaygındır. Her zaman taviz veren, planlar yapan ve fiziksel veya duygusal olarak destek sağlayan aynı kişidir. Bu arada, diğer kişi sadece alır. Diğer kişinin ilişkiye verdiği şey için asla gerçekten minnettar olmazlar.

İlişkinin sağlıklı ve zenginleştirici olması için bu sevgi ve çabanın karşılıklı olması gerekir. Aksi takdirde, er ya da geç, baskı yalnızca tek bir partnerin dayanmasını imkansız kılacaktır. Bir süre sonra hayal kırıklığına uğramış, üzgün ve yalnız hissedecektir.

Bu, her iki partnerin de her zaman her şeyi eşit yapması gerektiği anlamına gelmez. Ancak genel olarak ortak ve paylaşılan bir yolda olduğunuzu hissetmek çok önemlidir.

Saygı eksikliği

Saygı, herhangi bir kişilerarası ilişkide esastır, ancak bu tip bir ilişkide daha da önemlidir. Saygı eksikliği kendini farklı şekillerde gösterebilir. Fiziksel veya psikolojik saldırganlık gibi en belirgin olanlardan, diğer kişiyle dalga geçmek veya çıkarlarını, görüşlerini veya duygularını küçümsemek gibi en yaygın olanlara kadar değişiklik gösterebilir.

İkiniz de, saygı eksikliğinin hiçbir koşulda kabul edilemez veya tolere edilemez olduğunu bilmelisiniz. Ne kadar kızgın ya da sinirli olursanız olun, siz yetişkinsiniz ve bu hassas kırmızı çizgiyi geçmeyen diğer yöntemleri kullanmayı öğrenmelisiniz.

Eğer partneriniz değersiz hissetmenize neden oluyorsa, sizinle dalga geçiyor, sizi yok sayıyor, ya da duygularınızı küçümsüyorsa buna tahammül etmeyin. Saygı sizinle başlar, başkalarının size nasıl davranmasını istediğinizi onlara öğretmelisiniz.

Yetersiz iletişim

Son olarak, agresif, pasif veya yetersiz iletişim, görmezden gelemeyeceğimiz alarm zillerinden biridir.

Tüm çiftler ilişkilerinin bir noktasında zor durumlarla karşı karşıya kalacaklar, ancak nasıl iletişim kuracaklarını biliyorlarsa, çatışmaları acısız ve herhangi bir olumsuz sonuç olmaksızın çözebilirler. Aksine, dürüst ve kararlı bir şekilde iletişim kuramamak, iki kişi arasındaki mesafeyi önemli ölçüde artırabilir.

Some figure

Alarm zilleri çaldığında ne yapmalı?

Bu noktalardan herhangi birini tespit etmek, ilişkinizi bitirmeniz gerektiği anlamına gelmez. Bununla birlikte, onları gözden kaçırmamak önemlidir, çünkü eğer işler aynı kalırsa, sorunlar daha da artabilir.

Birlikte konuşarak, davranışları değiştirerek veya gerekirse profesyonel yardım arayarak zamanında hareket etmek, bağı iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

İnsan ilişkileri karmaşık ve romantik ilişkiler daha da karmaşıktır, çünkü bizi tüm hatalarımızla çok daha belirgin bir şekilde ortaya çıkarırlar. Bu nedenle, ikiniz de ilişkinizde çaba sarf ederseniz, sonuç olarak ilişkiniz de düzelecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Rodriguez, C. (2013). Parejas viables que perduran en el tiempo. Diversitas9(2), 257-270.
  • Zafra, E. L., & Espartal, N. R. (2008). Relación entre cultura del honor, celos y satisfacción en la pareja. Boletín de Psicología94(1), 7-22.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.