Logo image
Logo image
Marcelo R. Ceberio

Marcelo R. Ceberio

Tıbbi ekip
Psikolog

Kapsamlı akademik ve profesyonel deneyime sahip Arjantinli psikolog. Katkılarından dolayı bir düzine ödül, takdir ve burs aldı ve tek başına 40'tan fazla kitap yazdı ve yayınladı. Arjantin Sistemik Okulu'nun kurucu ortağıdır ve farklı üniversitelerde önemli görevlerde bulunmuştur. Halen Flores Üniversitesi'nde Psikoloji doktorasının direktörüdür.

Yazar hakkında

Kennedy Üniversitesi'nden Psikoloji bölümünden mezun oldu (1979). Barselona Otonom Üniversitesi'nden Aile Terapisi alanında yüksek lisans derecesine (1995) ve Favaloro Üniversitesi'nden Psikoimmünoendokrinoloji alanında yüksek lisans derecesine sahiptir (2011). Kennedy Üniversitesi, Barselona Üniversitesi ve Buenos Aires Üniversitesi'nden Psikoloji alanında doktora derecesine sahiptir. Başlangıçta psikanaliz, Gestalt ve psikodrama eğitimi almış, ayrıca Palo Alto, California'daki Zihinsel Araştırma Enstitüsü'nde Sistemik Terapi alanındaki çalışmalarını geliştirmiştir.

Halen Flores Üniversitesi'nde Psikoloji doktorasının direktörü, Arjantin Sistemik Okulu'nda akademik ve araştırma direktörü ve Nörobilimler ve Sosyal Bilimler Araştırma Laboratuvarı direktörüdür. Ayrıca Şili, Bolivya, Paraguay, Brezilya, Meksika, İspanya, İsviçre, İtalya ve Amerika Birleşik Devletleri gibi çeşitli ülkelerde misafir öğretim üyesi olarak seminerler vermektedir. Bunlara ek olarak Arjantin, Avrupa ve ABD'de psikoterapi programlarında ders vermiştir .

İspanyol yayıncı Herder'in Etkileşimler, epistemoloji ve sistemik klinik koleksiyonunun yönünü Paul Watzlawick ile paylaşmanın yanı sıra Systemic Perspectives dergisinin yardımcı editörü ve çeşitli bilimsel dergilerin bilimsel komitelerinin bir üyesiydi. İtalya, Trieste'de psikiyatrik kurumdan uzaklaştırma deneyiminde asistanların koordinatörüydü. Vurgulanacak diğer pozisyonlar arasında, Maimonides Üniversitesi'nde 4 yıllık Psikoloji derecesinin yönü ve Kennedy Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji Bölümü'nün 31 yıllık dekan yardımcısı olarak pozisyonu yer almaktadır.

Ceberio, 40'tan fazla yayınlanmış kitabına ek olarak, uzmanlaşmış dergilerde ve kitap bölümlerinde yüzden fazla makale yayınlamıştır. Bütün bu başarılarıyla bir düzine ödül, burs ve takdiri hak ediyor. Arjantin Sistemik Okulu'nun Horacio Serebrinsky ile birlikte kurucu üyesidir.


En son incelenen makaleler