Kronik Anksiyete: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavileri

Hepimiz güçlü olmak, kırılganlığımızı gizlemek ve kendimize her şeyin yolunda olduğunu söylemek için çaba harcarız. Bununla birlikte, kronik anksiyeteye yol açana kadar endişemizi sıklıkla daha da yoğunlaştırırız.
Kronik Anksiyete: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavileri
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 04 Ekim, 2022

Kronik anksiyete dünya çapında binlerce insanı etkiliyor. Sürekli bir süre boyunca aşırı endişe, uyku bozuklukları, göğüste sürekli baskı, korkular ve yıkıcı düşünceler. Bu tür bir zihinsel evrende yaşam kolay değildir. Ancak, haftalar ve aylar hatta yıllar geçer. Bazen daha iyidir ve bazen daha kötüdür, ancak genel anlamda kişilerdeki yıpranma inanılmazdır.

Birinin bu gerçeklikle nasıl bu kadar uzun süre yaşayabildiğini merak edebilirsiniz. Gerçekte, acı çekmeye alışırlar. Bunun nedeni, bu koşulların genellikle ergenlik veya erken gençlik döneminde ortaya çıkmasıdır. Bu nedenle, hastalar bu düşünce tarzına, sorunlara ve hayatın günlük komplikasyonlarına aşırı tepki veren bir bedene ve zihne ‘alışırlar’.

“Yapabileceğim bir şey yok. Ben sadece bu şekilde yaratıldım. Endişeli bir kişiliğim var” birçok insanın söylediği gerekçedir. Yine de, kendilerini başkalarıyla karşılaştırırken bir şeylerin yanlış olduğunun farkındadırlar. Çünkü düşünce kalıpları onları hem zedeler, hem zayıflatır, hem de umutlarını ve hayallerini her gün söndürür.

Bu durum hakkında biraz daha bilgi edelim.

Kronik kaygı nedeniyle yerde oturan üzgün adam

Kronik anksiyete: tanımı, belirtileri ve tedavisi

Endişeli bir zihinden sakin bir zihne geçmek kolay değildir. Kronik anksiyeteden muzdarip olanlar, endişe, korku ve ıstırabın orantısız olduğu psikolojik bir durumda aylarca ve yıllarca yaşarlar. Bunu daha da karmaşık yapan şey, bunu saklamaya çalışmaları ve başkalarına her şey yolundaymış gibi davranmalarıdır.

Yüksek yeterlilik ve normallik gösterme heveslerinde, muazzam miktarda enerji tüketirler. Ek olarak, kaygıları geri beslenir ve daha kronik hale gelir.

Psikolojik alan, bu gerçekliklerin yüksek karmaşıklığının farkındadır. Aslında, Kaliforniya Üniversitesi’nde Dr. Alexander Bystrisky tarafından yürütülen araştırmalara benzer araştırmalar, kaygının görsel olarak şizofreni, depresyon ve bipolar bozukluk kadar çarpıcı olmasa da, aynı derecede engelleyici olduğunu iddia ediyor. Dahası, bazı insanlar yıllarca kronik kaygıdan muzdariptir ve bu genellikle majör depresyon gibi daha ciddi durumlara yol açar. Bu nedenle, erken müdahale etmek ve bu tür ıstırabın zamanla sürmesini önlemek önemlidir.

Kronik anksiyete belirtileri

Kaygının birçok biçimi ve yüzü vardır ve her birey onu belirli bir şekilde deneyimler. Aaron T. Beck, Albert Ellis, Paul Watzlawick ve MH Erickson gibi önde gelen yazarların çalışmaları bu alanı araştırmış ve bu durumları biraz daha iyi anlamak ve ele almak için değerli stratejiler önermiştir.

Kronik anksiyete, altı ayı aşan psikolojik bir durumu tanımlar. Bu sadece bir endişe zamanı veya geçici bir kötü durum değil. İşte en yaygın belirtiler:

 • Aşırı endişe.
 • Korkular ve olumsuz olayları tahmin etme eğilimi.
 • Konsantrasyon sorunları.
 • Sorunları çözmede zorluklar. Çünkü zihin her zaman en kötüsünü tahmin eder ve engellenir.
 • Acı ve suçluluk duygusu. Kronik anksiyete hastası, neden böyle hissettiğini anlamaz ve bunun için kendilerini suçlar.
 • Yüksek adrenalin seviyeleri nedeniyle huzursuzluk ve ajitasyon.
 • Fobiler.
 • Uyku bozuklukları.
 • Taşikardi, göğüste basınç.
 • Bitkinlik.
 • Sıcak basmaları veya titreme.
 • Baş dönmesi veya karıncalanma hissi.
 • Kas ağrıları.
 • Sınırda veya baskı altında olma hissi.
 • Boğazda bir yumru hissi veya yutma güçlüğü.

Kronik kaygının arkasında ne yatıyor?

Kronik anksiyete klinik bir durum değildir. Rahatsızlık ve ıstırabın altı ayı aşan bir durumu tanımlar. Bu nedenle, çoğu durumda, bu durumların arkasında yaygın bir anksiyete bozukluğu (YAB) yatar. Bu psikolojik varlık sandığımızdan daha yaygın, o kadar ki bazı insanlar ergenlik çağından beri acı çekiyor.

İşte kronik anksiyete için bazı tetikleyiciler:

 • Kişiliğe bağlı faktörler. Olumsuz düşünceyi besleme eğilimine sahip olmak, endişeleri, düşük özgüveni veya güvensizliği yönetme stratejilerine sahip olmamak.
 • Genetik faktörler. Biyolojik bir akrabada da varsa, bireyin kronik kaygıdan muzdarip olması daha olasıdır. Bununla birlikte, istikrarlı ve huzurlu bir aile hayatı, herhangi bir genetik riskin dengelenmesine yardımcı olabilir.
 • Çevresel faktörler. Travma, stres veya diğer olumsuz çevresel faktörler, bireyin kronik anksiyete geliştirme olasılığını artırabilir. Aslında travmanın neden olduğu kaygı, diğer türlerden farklı terapötik yaklaşımlar gerektirdiğinden, bir travma öyküsünün kaygıya neden olup olmadığını anlamak önemlidir.
 • Sosyal problemler. İklim değişikliği, ayrımcılık, politik faktörler veya bir pandemi gibi daha büyük sosyal sorunlar, kronik kaygıyı daha da kötüleştirebilir.
Kronik kaygıyı tedavi etmek için psikolojik terapi

Ne tür tedaviler var?

Kronik anksiyete için tedaviler vardır. Gerçekten de, psikolojik terapi sayesinde her türlü duygudurum bozukluğunun üstesinden gelinebilir. Bazı durumlarda, strateji psikotrop ilaçlarla birleştirilebilir. Bununla birlikte, sorunun kökenini tedavi etmek ve hastanın kronik kaygıyı yönetmesini sağlamak için en etkili kaynak psikoterapidir. Jacobson’ın aşamalı gevşeme teknikleri gibi sistematik duyarsızlaştırma teknikleri, son derece yararlı terapötik yaklaşımlardır.

Bilişsel-davranışçı terapinin yanı sıra kabul ve taahhüt terapisi de çok yardımcı olabilir. En önemli şey, hastanın daha rasyonel düşünceler geliştirmeyi öğrenmesidir, bunlar daha fazla yansıtıcıdır ve günlük yaşamlarında daha fazla kontrol ve esenlik elde etmeyi amaçlar. Kaygı hayatlarından kaybolmayacak, her zaman var olacak, ancak bununla nasıl başa çıkacaklarını bilirlerse, refahları için bir yük ve engel olmaktan çıkacaktır.

Diğer stratejiler

Kronik anksiyete ile başa çıkmak için diğer stratejiler şunları içerir:

 • Stabilite üzerinde çalışmak. Kronik anksiyete ile başa çıkmanın en önemli yönlerinden biri, istikrarlı bir yaşam sürmek için mümkün olan her şeyi yapmaktır. Terapi ve ilaç tedavisi etkili olsa da, hiçbir şey doğru ortam ve insanlar kadar etkili değildir, bu nedenle mümkün olduğunda değişiklik yapılmalıdır.
 • Endişeli düşünceleri kabul etmek. Mantıksız düşünceler kabul edilmeli ve mutlak gerçek olarak görülmemelidir.
 • Başa çıkma becerilerini geliştirmek. Birey, farklı kaygı düzeyleri için çeşitli başa çıkma becerilerine ihtiyaç duyabilir. Örneğin, gerçekten yüksek kaygı, orta düzey kaygıdan farklı bir tekniğe yanıt verebilir.
 • Yoga veya meditasyon yapmak. Bir çeşit meditasyon, yoga veya farkındalık benimsemek. Kaygı üzerinde olumlu etkileri olan birçok farklı türde farkındalık uygulaması vardır.

Kronik anksiyete ile yaşamak zordur. Bundan muzdarip olanlar, günlük yaşamlarında normal şekilde işlev görmelerini engelleyen fiziksel ve duygusal semptomlar yaşarlar. Bununla birlikte, tedavi aramak ve başa çıkma becerilerini geliştirmek, semptomları azaltmada ve durumu daha iyi yönetmede uzun bir yol kat edebilir. Bu nedenle, kendinizi bu tür bir durumda bulursanız, ihtiyacınız olursa uzman yardımı istemekten çekinmeyin. Kaygılı bir zihinden sakin bir zihne geçebileceğinizi unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Bystritsky, A., Khalsa, S. S., Cameron, M. E., & Schiffman, J. (2013). Current diagnosis and treatment of anxiety disorders. P and T38(1), 30–44.
 • Gupta, S. (2022, 31 de mayo). What is cronic anxiety? Verywellmind. https://www.verywellmind.com/chronic-anxiety-symptoms-causes-and-treatment-5272111
 • Karna, B., Sankari, A., & Tatikonda, G. (2022). Sleep disorder. In StatPearls [Internet]. StatPearls Publishing.
 • Solomon, C. (2015): Generalized Anxiety Disorder. The New England Journal of Medicine, 373(21), pp. 2059 – 2068.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.