Logo image
Logo image

Gizli Depresyondan Mı Muzdaripsiniz?

4 dakika
Gizli Depresyondan Mı Muzdaripsiniz?
Son Güncelleme: 17 Mayıs, 2018

Gizli depresyon çoğunlukla bahsi geçmeyen bir konudur. Ancak bu depresyon türü şu anda dünya çapında çoğu hastalıktan daha hızlı yayılmakta ve bu durum endişe vermektedir. Çoğu zaman bu hastalığın belirtileri fark edilmez, hatta bu sorunu yaşayan kişi bile kendi durumundan habersiz olabilir.

Dünyada gerçekten yardımca ihtiyacı olan birçok insan olsa da, bu insanların çoğu yardıma ihtiyaçları olduğunu dahi bilmemektedir. Duygusal veya zihinsel bir problem, eğer zamanında tedavi edilmezse daha karmaşık bir hale gelebilir. Asıl sorun ise burada başlar. Böylece bu hastalığın yarattığı tüm bu yan etkiler, kişinin hem sosyal hem de fiziksel sağlığı üzerinde bazı etkilere neden olur.

“Kibar bir tutum sergilemek ve sıcak bir banyo yapmak, her zaman için depresyonu en iyi tedavi eden şey olmuştur.”

– Dodie Smith

Kabul edilememe veya hayal kırıklığı gibi duyguları dikkate almanız oldukça önemlidir. Bu hisleri birer düşman olarak görmeyin. Bu duygular aslında sizi daha derin bir sorun hakkında uyarıyor olabilir. Gizli depresyonun tipik semptomları olan aşağıdaki işaretleri görmezden gelmemenizi tavsiye ediyoruz.

Rutinde kalmak istemek gizli depresyonun bir belirtisidir

İnsanlar, özellikle doğaları gereği, yaşamlarını kolaylaştırmak için kendilerine bazı rutinler yaratmaya eğilimlidirler. Her geçen gün bir önceki günden tamamen farklı olsaydı, sürekli adapte olmak için çok fazla zihinsel enerji harcayabilirdiniz. Yeni bir yaklaşıma veya bakış açısına ihtiyaç duymayan basit eylemler için rutinde kalmak olumlu bir durumdur. Yaşamınızın en önemli kısımlarında beli bir istikrar aramanız oldukça normaldir.

Some figure

Artık sıkıntıya neden olduğunda ya da her şey tamamen durgunlaştığında, rutinde kalmanız sorunlu bir hale gelir. Rutin bir şekilde yaşamak hayatınızda belli bir refah oluşturmuyor ise bunun nedeni gizli depresyon olabilir. Herhangi bir değişiklik sizi endişelendiriyorsa ya da canınızı sıkıyorsa depresyondan şüphelenebilirsiniz. Çevrenizdeki değişikliklere ilgi duymuyorsanız veya herhangi bir şeye karşı ilgi eksikliği yaşadığınız için yalnızca zamanın geçmesini bekliyorsanız bilin ki burada bir sorun vardır.

Çözümü sık sık yalan söylemede bulmak

Hayatlarıyla ilgili basit meseleler hakkında sık sık yalan söyleyen kişiler, gizli bir depresyona sahip olabilir. Nasıl oldukları sorulduğunda, bu cevap gerçeğe uzak olsa da, her zaman gayet iyi olduklarını söyleyen kişiler gizli depresyondan muzdarip olabilirler. Bu kişiler, “cansız” göründükleri gerçeği onlara söylendiğinde sadece yorgun olduklarını söylerler. Gerçek sağlık durumlarından bahsetmekten kaçınırlar ve bazen boş zamanlarında yaptıkları şeylerle ilgili hikayeler uydururlar.

Bu insanlar planlar yapılırken bazı mazeretler uydurmaya meyillidir. Toplum içine çıkmaktan ve sosyalleşmekten korkarlar ve günlük rutinleri sıkıcı olsa dahi farklı bir şey yapmaktan çekinirler. Başkalarının onların gerçekte nasıl hissettiklerini bilmelerini istemezler. Bu durumu bilinçli olarak gizlerler, çünkü derinlerde bir yerde bir şeylerin doğru olmadığını onlar da bilir ve bunu gizli tutmak ister.

Diğer insanlarla birlikteyken rahatsız hissetmek

Gizli depresyonu olan insanlar yalnız olma eğilimindedir. Hiçbir gerçek amacı olmadan sistematik izolasyon yaşamak, duygularla ilgili bir şeylerin yanlış olduğunu gösteren açık bir işarettir. Bu durumda asıl mesele utangaç veya içe dönük olmak değildir, aksine yanlarında duran birine sahip olmak onlar için rahatsız edici bir hale gelir.

Some figure

Bu insanların dahil oldukları konuşmaların çoğu yüzeysel veya yapaydır. Doğal olmayan, programlanmış ve önceden tasarlanmış bir şekilde davranırlar. Sadece genel konulardan, o kişileri şahsen ilgilendirmeyen meseleler hakkında konuşurlar. Eğer birisi bu kişilerin gerçek hayatlarını bilmek ve nezaket sınırlarının ötesine geçmek isterse, gizli depresyon yaşayan kişiler bu genel sohbetin ötesine geçmek istemezler. Kimseye yaklaşmak istemediklerini belirten belli veya belirsiz işaretler verirler. Gülümseyerek güleryüzlü gibi görünebilirler, ancak başkaları onları daha derinden tanımaya çalıştıklarında araya mutlaka bir engel koyarlar.

Uyarıcı maddelerin fazla tüketimi

Gizli depresyonun bir işareti de bazı uyarıcı maddelerin fazla tüketimidir. Farkında olmadan bu sorundan muzdarip olanlar, kendilerini biraz daha iyi hissetmelerini sağlayan kimyasal ve biyolojik uyaranlar kullanarak boşluk duygusunun üstesinden gelmeye çalışırlar. Bu şekilde daha iyi hissetmeye çalışırlar.

Gizli depresyon yaşayan kişiler sıklıkla alkol, şekerli gıdalar veya aşırı kafein tüketmeye başlar. Bu üç madde, bu kişilerin kendilerince gerekli gördüğü uyarıyı onlara sağlar. Basit bir tüketimden daha başka bir şey olduğunu anlamak için, bu maddelerin tüketildiği sıklığa ve miktara bakmak gerekir.

Some figure

Gizli depresyonla beraber bazı diğer belirtiler de sıklıkla görülmektedir. Bunların arasında uykuya dalmada zorluk, yeme alışkanlıklarında değişiklikler, boşluk ve terk etme hissi, ilgi eksikliği ve sindirim rahatsızlıkları sayılabilir.

Bu semptomların bir ya da birden fazlasına sahip olan birisini tanıyorsanız eğer, bu kişilere göz kulak olmalısınız. Onların mahremiyetine saygı duyun ve sevecen davranın. Onları dinlemeye ve desteklemeye istekli olun. Kendinizde gizli depresyon olduğundan şüpheleniyorsanız eğer, o zaman bu konuyu daha da çok ciddiye almalısınız. Bazen hayattan zevk almanıza izin vermeyen bu tarz hoşnutsuz durumlardan kurtulmak için küçük terapiler yeterli olabilir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.