Logo image
Logo image

Erkek Halkaları: Bu Uygulamanın Yararları

4 dakika
Keskin ve geleneksel maskülenlik ele alındığında kırılganlık kötü karşılanan bir şeydi. Ancak, erkek halkaları sayesinde birçok erkek duyguları, korkuları ve ihtiyaçları hakkında konuşma cesaretini ilk kez gösterebiliyor, ve bu pratiğin büyük terapötik yararlarını görüyor.
Erkek Halkaları: Bu Uygulamanın Yararları
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Erkek halkaları büyük psikolojik faydaları olan bir uygulamadır. Aslında, bazı insanlar bu pratiği antik bir egzersizden geri getirmiştir. Eskiden hikayeler paylaşmak, problem çözmek, tavsiye almak, öğrenmek, korkular hakkında konuşmak ve benzeri şeyler yapmak için bir kamp ateşinin etrafında toplanmak sık sık yapılan bir şeydi. Şimdilerde ise bu dinamiği başkalarını dinlemek ve hayatlarında ilk kez duyulmak için güvenli bir alan olarak gören erkekler var.

Bazı insanların birbirine tamamen yabancı olan bir grup insanın bir odada veya ormanın bir köşesinde destek bulmak ve samimi şeyleri, hayal kırıklıklarını ve şüphelerini paylaşmak için toplanmasını garip ve hatta olağan dışı bulması tamamıyla normaldir. Bu insanlar erkek olunca bu durum daha da geçerli olabilir, zira erkeklerin hayatlarının derin, duygusal kısımlarını, tanımadıkları erkekler bir yana, diğer insanlarla paylaştığını görmek son derece alışılmadıktır.

Maskülenliğin yıllardır son derece katı bir hegemonik modeli doldurmakta olduğu bir toplumda yaşıyoruz. Maskülen kimliğin yaratımı herkesin sorgulamadan kendini uydurması gereken bir kalıp gibiydi. Bu esnek olmayan şemadan dolayı, görünen o ki, şüpheler, duygular veya kırılganlığa yer kalmamıştı.

New York’taki Stony Brook Üniversitesinde kurulmuş olan Erkeklik ve Maskülenlik Araştırmaları Merkezinin kurucusu ve yöneticisi Michael Kimmel, neyse ki tüm bunların değişmekte olduğuna işaret etmektedir. Günümüzde birden fazla maskülenlik tipi hakkında konuşabiliyoruz ve bu aralık her türlü kimlik, ifade biçimi ve ihtiyacı dahil tutacak şekilde genişletilmiş durumdadır.

Some figure

Erkek Halkaları: Nedir ve Amaçları Nelerdir?

Her yıl Ulusal İstatistik Enstitüsü (NIE) intihar hakkında bizi kesinlikle bu konuda düşünmeye iten veriler sunmaktadır. Bu verilerden bir tanesi şu şekildedir: erkeklerdeki intihar miktarı kadınlardaki intihar miktarının üç katından daha fazladır. Örneğin, İspanya’da kendi canlarına kıymaya karar veren insanların %75’inin erkek olduğu bulunmuştur. Aynı şey diğer ülkeler için de geçerlidir. Bu da, cinsiyet söz konusu olduğunda en dramatik sona uzananların erkekler olduğunu göstermektedir.

Dahası, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) intiharı önleme konusunda bir rapor yayınlamış ve bu raporda bu durumun neden gerçekleştiğine dair herhangi bir açıklama olmadığına işaret etmiştir. Sebeplerin neler olduğunu bilmiyoruz. Ancak, kaynaklarımızın eksik olduğunu biliyoruz. Bundan dolayı, Houston Üniversitesinden bir araştırmacı profesör olan Dr. Brené Brown gibi bu alandaki uzmanlar, insanlar onlardan çok şey beklediği için erkeklerin genellikle daha fazla baskı hissettiğini işaret etmiştir.

Erkek olmak her zaman güçlü, dominant, başarılı ve çok fazla kişisel kontrol sahibi olmak ile ilişkilendirilmiştir. Ancak işsizlik, başarı şansındaki eksiklik, kimlik problemleri ve başarısızlık ile başa çıkamama gibi gerçeklikler genellikle anlaşılamaz bir boşluğa yol açar. Çoğu durumda erkekler kendilerini izole edilmiş hissetmelerine sebep olan cinsiyet rollerine maruz bırakılırlar. Bunun bir sonucu olarak da kendilerini duygusal dürüstlüğün olmadığı, kırılganlığın ise öfkeye dönüşüp ruhsal sağlık problemlerine yol açtığı bir gerçekliğin içinde bulurlar.

Some figure

Erkek Halkaları: Bağlanmak İçin Bir Alan

Erkek halkaları günümüzde maskülenlik kavramını dönüştürmek ve bir açıdan iyileştirmek için ideal bir kayağa dönüşmüştür. Bu, farklı yaş grupları ve sosyal geçmişlerden erkeklerin bir araya gelebileceği bir alandır. Bahsedilmesi gereken önemli bir şey ise bu halkalardaki erkeklerin herhangi birinin daha önceden birbiri ile tanışmamış oluşudur. Çoğumuzun bildiği bir şey vardır ki, bazen bize tamamen yabancı olan biri ile konuşmak iletişim kurmamıza ve ailemiz ve hatta arkadaşlarımızla bile paylaşmayacağımız şeyleri işaret etmemize olanak tanır. Temelde, bu alanlar erkeklere kendilerini ifade edebilmeleri için güvenli birer alan sağlar.

“İnsanlarda, saf feminenlik veya maskülenlik ne psikolojik açıdan, ne de biyolojik açıdan bulunur.”

– Sigmund Freud

Güncel toplumumuz sürekli belirli davranışlarımızı veya sözlerimizi yargılar veya işaret eder. Erkekler de bu durum tarafından saldırılıyormuş gibi hissetmekten muaf değildir. Bu, çoğu durumda erkeklerin eğitim yüzünden edindikleri, güçlü olmaya ve gerçek duygularını saklamaya teşvik edilmelerine sebep olan bir yüktür. Bundan dolayı erkek halkaları kendilerini açmaları, dürüst olmaları ve başka erkeklerden onay ve destek almaları için güvenli alanlardır.

Bu Toplantıların ve Dinamiklerin Amacı Nedir?

Erkek halkalarının amacı hem olumlu, hem de zor ulaşılır bir amaçtır. Hedefleri erkeklere duygusal anlamda yetişkin, güçlü ve anlayışlı olmaları için güç vermektir, ki hem kendi yaralarını iyileştirebilsinler, hem de başkalarına yardım edebilsinler. Bu, kişisel gelişim yoluna keskin bir adanmışlıktır.

Erkeklerin bu halkalarda bulabilecekleri dinamikler ve yararlar aşağıdaki şekildedir:

 • Diğer erkekler tarafından, herhangi bir yargılama olmadan saygı ve empati ile duyulabilmek.
 • Duygularını, hislerini, korkularını ve acı verici deneyimlerini ifade etmeyi ve bu konularda iletişim kurmayı öğrenmek.
 • Kişilikleri üzerinde çalışmak.
 • Yardım ve tavsiye istemeyi öğrenmek.
 • Destek sağlayan bir kardeşlik oluşturmak.
 • Diğer insanları şefkat ile dinlemeyi öğrenmek.
 • Kırılgan olmaya kendilerini açmak.
 • Özgüvenlerini geliştirmek.
 • Hayati  hedeflerini daha açık hale getirmek.
 • Kendilerine ve başkalarına sağlam bir bağlılık geliştirmek. Kendi duyguları ve ihtiyaçları konusunda sorumlu, saygılı ve bütün hissedebilmek.
 • Maskülenlik ile ilgili konuları güncel hale getirebilmek.
Some figure

Erkek Halkaları Nerelerde Oluyor?

Bu erkek halkaları geçen zaman ile beraber daha da popüler hale gelmektedir. En popüler oldukları ülkelerden bazıları Birleşik Krallık, Avustralya, İspanya, İskandinav ülkeleri ve benzeri yerlerdir. İlginçtir ki, Amerika Birleşik Devletleri bununla ilgili büyük bir geleneği sürekli sürdürmüştür. Örneğin, ManKind Project adlı kar amacı olmayan kuruluş 30 yıldan fazla süredir erkeklere destek ve kişisel gelişim sağlamak konusunda çalışmaktadır. Hatta şu an neredeyse tüm dünya genelinde onlara bağlı olarak çalışan kuruluşlar vardır.

Son olarak şunu da söylemeliyiz ki, bu dinamikteki gruplarla iletişime geçmeyi dileyen hiçbir erkek bu konuda tereddüt etmemelidir. Hatta onları erkek halkaları konusunda uzmanlaşmış herhangi bir merkez ile iletişime geçmeye gerçekten teşvik ediyoruz. Bazen, büyük ve önemli değişiklikler küçük bir kararın sonucu olarak ortaya çıkar.

“Kırılganlık inovasyon, yaratıcılık ve değişimin doğduğu yerdir.”

– Brené Brown

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.