Arkadaşlık ile İlgili Üzerinde Düşünülmesi Gereken 6 Söz

Mart 26, 2018

Bazen, bazı insanları ‘arkadaş’ olarak nitelendirsek de, aslında hiç de öyle değillerdir. Onlar, karşılığında bir şeyler elde edebilmek için bizden yararlanma gayesi içerisinde olan insanlardır. Akabinde, bizim onlara ihtiyacımız olduğunda ise, birden bire ortadan kaybolurlar. Arkadaş olarak nitelendirdiğimizi bu insanların bu tür davranışlarını, onlar karşı hissettiğimiz sevgi yüzünden haklı çıkarmanın yollarını arar da dururuz.

Bu bağlamda, arkadaşlık üzerinde söylenmiş olan sözleri ve atasözlerini, kendimizi bu kadar saf bir biçimde kandırmamamız için, bir hatırlatıcı olarak kullanabiliriz.

Evet, arkadaşlar hayatlarımızın bir nimeti, ancak “arkadaşlar” ve “tanıdıklar” arasında nasıl bir ayrım yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Herkes ile maddi ve manevi bir paylaşım içerisinde bulunmamız gerekmiyor. Başkalarına karşı nazik ve cömert olmak önemli bir erdemdir ancak insanların bizi istedikleri gibi yönetmesine de izin vermemeliyiz.

Gerçek bir arkadaş, size asla bu tür sorun yaratmaz. Elbette, bazı davranışlarından rahatsız olabilirsiniz. Bazen sizi üzebilir veya hatta aranızda tatsızlıklar da olabilir. Ancak, gerçek bir arkadaş, ona gerçekten ihtiyacınız olduğunda, yanınızda olacaktır.

Ne olursa olsun, yapılacak daha iyi şeyler olsa bile, gerçek bir arkadaş sizi sevdiğini gösterir. Sonuçta, önemli olan, iyi niyetli sözler değil, eylemlerdir.

Üzerinde biraz durup düşünmeniz amacı ile, sizleri arkadaşlığın üzerine söylenmiş 6 söz ile baş başa bırakıyoruz.

Arkadaşlık ile İlgili Üzerinde Gerçekten Düşünmeniz Gereken 6 Söz

“Kusursuz dost arayan dostsuz kalır.”

Bu Türk atasözü, başkalarından ne beklediğimiz ile kendimizden ne beklediğimiz arasında bir karşılaştırma yapmamızı istiyor.

Hepimiz insanız ve hiçbirimiz mükemmel değiliz. Bütün insanlar gibi, sevdiklerimizin saygı duyduğu (ve hatta takdir bile ettiği ) eksikliklerimiz var.

Kusurlarını katlanamadığımız için bir kişiyi hayatımızdan çıkarmak, kendimize duyduğumuz saygı hususunda çok şey ifade eder. Eğer arkadaşlarınız iyi kalpli, sadık ve asilse, bu değerlerin kıymetini bilmek gerekir. Onların hatalarına ya da kusurlarına bakacağınıza, size ve hayatınıza kattığı bu güzel değerlere odaklanın.

kızlı erkekli arkadaşlar geziyor

“Dostlar neşe verip acınızı alır.”

Bu söz, ünlü filozof Sir Francis Bacon’a ait. Bacon’ın da iyi bildiği gibi, paylaşılan mutluluklar, hissedilen sevinci ikiye katlar. İnsan, kendisini toplumdan ayırmak için ne kadar çok uğraşsa da, sosyal hayata tabi olan bir canlıdır. Bu nedenle, ister iyi ister kötü olsun her ne yaparsanız yapın, arkadaşlarınız tarafından anlaşılmak ve desteklenmekten daha güzel bir duygu yoktur.

Arkadaşlar sayesinde, neşemiz daha da büyürken, hissettiğimiz hüznün etkisi de her geçen gün azalmaya başlar. İyi bir arkadaş, ne zaman dinlemesi gerektiğini ve ne zaman sizi güldürmesi gerektiğini bilir.

“Arkadaş iyi bir kitaba benzer: sayıca çok olmasına gerek yok, iyi olsun yeter.”

Arkadaşlık üzerine söylenmiş sözler, tıpkı bunun gibi, anonimdir. Birçok kişi, sahip oldukları arkadaş sayısına göre kendilerine bir değer biçme gayesi içerisindedir. Ancak, bu bir hatadır.

Nitelik ile nicelik aynı şey değildir. Unutmayın, gerçek arkadaşlar bir elin parmağınız geçmez.

Dünyanın dört bir yanında arkadaşları olduğunu söyleyen insanlar aslında kimseyle arkadaş değildir. Gerçek bir arkadaşın yanında, aranızdaki özel bağ sayesinde, olmadığınız bir karakteri oynamak zorunda kalmazsınız.

“Arkadaşınız, sizin hakkınızdaki her şeyi bilmesine rağmen, yine de sizi seven insandır”.
– Elbert Hubbard

kızlı erkekli selfi çektiren arkadaşlar

“Sahte bir arkadaş güneş doğduğunda bizi takip eden bir gölge gibidir.”

İtalyan yazar Carlo Dosis, kendilerini arkadaş olarak adlandıran ama aslında hiç de öyle olmayan insanlara karşı bizleri uyarıyor. Hayat güllük gülistanlık giderken , dünya size gülümserken, bu yalancı dostlar yanınızda olurlar. Sadece başkaları üzerindeki nüfuzunuzdan dolayı sizi önemserlerken, arkadaşlığınızı gerçekten hiç ama hiç istemezler.

İlk başlarda, gerçek ile sahte arkadaşlarınızı birbirlerinden ayırmada sorun yaşarsanız, endişe etmeyin. Zor zamanlar geçirdiğinizde, bazı “arkadaşlarınızın” etrafınız olmadığının ve sizi düşünmediklerinin farkına varacaksınız. Sizi hayal kırıklığına uğratan arkadaşların değil, her koşulda yanınızda olanlara değer verin.

“Sizi bir araç olarak gören arkadaşlardan uzak durun.”

Ramon ve Cajal’dan gelen bu tavsiye, çok yerindedir. Eğer birinin sizi kullandığını fark ederseniz, onlardan uzak durun. Hayatınızda böyle insanlara yer yok. Gerçek bir arkadaşı, size karşı her zaman dürüst olacak ve sizi asla kendi çıkarları için kullanmayacaktır.

Bunu tartışmak veya kişiyle bir kavgaya tutuşmak istemiyorsanız, yavaş yavaş kendinizi o ortamdan uzaklaştırmak en iyisidir. Bu uzaklaşma eylemini çaktırmadan yapın ve bir açıklama talep ederlerse, gerekli sözleri söyleyin. Karşınızdaki insandan farklı olarak, en azından dürüst olursunuz.

“Birisi hakkında bir karara varmak istiyorsanız, arkadaşlarına bakın.”

Fransız yazar ve teolog Fenelon bu cümlenin sahibidir. Arkadaşlık konusunda en doğru sözlerden biri de bu bolsa gerek, değil mi? Eğer bir insanın karakteri ile ilgili bilgi edinmek isterseniz, birlikte vakit geçirdiği insanlara bir bakın. Genellikle arkadaşlıklar, bir kişinin değerleri ve karakterleri hakkında çok şey anlatır.

Arkadaşlıklarımızda, bazen hatalar yaptığımız doğrudur. Bununla birlikte, arkadaşlık üzerine söylenen bu sözlerden aldığımız tavsiyeler, bize bir ömür boyu yardımcı olabilir.

Arkadaşlar bir kişinin seçtiği ailedir, bu yüzden onlarla ilgilenmek de son derece önemlidir.