6 Kolay Meditasyon Egzersizi Uygulaması

6 Kolay Meditasyon Egzersizi Uygulaması

Son Güncelleme: 28 Ocak, 2021

Stres tıpkı enerji gibi birikir. Ancak stres seviyelerini artırarak, enerji seviyelerini azaltırsınız. Ayrıca hem stres hem de enerji çeşitli kaynaklardan beslenebilir. Örneğin, stres birçok farklı sorundan dolayı birikebilir. Bu nedenle bugünkü yazımızda gerginliğinizi azaltmaya yardımcı olabilecek birkaç basit meditasyon egzersizi göstermeye karar verdik.

Bu anlamda meditasyon, kendinizi tanımayı sağlar. Budizm ve Hinduizm’de ortak ve bin yıllık bir tekniktir. Son yıllarda meditasyon, Batı’da da çok popüler hale geldi.

Meditasyonun birçok yararı arasında, gelişmiş bir konsantrasyon kapasitesini sayabiliriz. Bu da gelişmiş bir bellek gibi diğer faydaları beraberinde getirir. Ayrıca fiziksel ve zihinsel rahatlamayı sağlar. Hatta meditasyon bağışıklık sistemimizi bile güçlendirebilir.

Daha fazla uzatmadan, tüm faydalarından yararlanmak için uygulayabileceğiniz birkaç basit meditasyon egzersizi paylaşmak istiyoruz.

1. Kolay Meditasyon Egzersizi Örnekleri: Nefesinize odaklanmak

İlk basit meditasyon egzersizi, rutininize kolayca dâhil edebileceğiniz türden. Gözleriniz yarı açıkken rahat bir pozisyonda oturduğunuzda nefesinize odaklanma daha kolay olacaktır.

Aynı zamanda, tüm dikkatimizi hiçbir şeyi değiştirmeye çalışmadan, nefesimize odaklamalıyız. Aldığımız havayı hissetmeye çalışmalıyız. Bunu yaptığımızda farklı dikkat dağıtıcı düşünceler aklımıza girebilir. Misyonumuz, güçlerini kaybedene kadar onları görmezden gelmek olacaktır.

meditasyon egzersizi

2. Geri sayım

Bu teknik meditasyon için basit ve çok yararlıdır. Gözlerimiz kapalıyken, 0’a ulaşıncaya kadar 50 veya 100 gibi büyük sayılardan geri saymaya devam edin. Bu alıştırmanın amacı, dikkatimizi tek bir aktiviteye odaklamaktır, böylece başka herhangi bir duyum veya uyaranla dikkatimizi dağıtmayacağız.

3. Kendi vücudunuzu inceleyin

Bu basit meditasyon egzersizi oldukça ilginçtir. Vücudumuzun farklı bölgelerine odaklanmayı içerir. Bunu yapmak için sakin bir yere geçmeliyiz. Daha sonra, dikkatimizi vücudumuzun her bir yerine baştan aşağı doğru odaklamalıyız.

Sırf varlıklarının ve hareketlerinin farkında olmak için farklı kas gruplarını gerebilir ve rahatlatabiliriz. Bu, vücudumuzun tüm hislerini ayrıntılı olarak algılamanın iyi bir yoludur.

4. Aktif gözlem

Bu basit meditasyon egzersizi, çevremizi gözlemlemeye dayanmaktadır. İlk olarak gözlerimiz kapalı olarak oturmalıyız. Sonra, gözlerimizi bir an için açmalı ve tekrar kapatmalıyız. Ardından, az önce gördüklerimiz üzerine düşünmeliyiz.

Sonuç olarak, bize ulaşan uyaranların yol açtığı farklı hisleri düşünebiliriz. Bunları listeleyebilir ve her nesnenin şekilleri, renkleri ve isimlerini düşünebiliriz. Ayrıca bu egzersizi evde yapmak, evimizi farklı bir bakış açısıyla görmenin iyi bir yolu olabilir.

meditasyon egzersizi örnekleri

5. Hareket meditasyonu

Bu basit meditasyon egzersizi, vücudumuzun hareket ettiğinde ürettiği hoş hislerin tadını çıkarmaya dayanır. Doğa ile temas halindeyken bunu yapmanızı öneririz.

Bunu yapmak için sahilde veya ormanda uzun yürüyüşlere çıkabiliriz. Yüzünüze vuran güneşin, rüzgarın, ağaçların veya suyun tadını çıkarın. Bu meditasyon egzersizi, yürürken vücudumuzun hareketlerini düşünebildiğimiz için bir gözlem türüdür.

6. Ateş meditasyonu

Son olarak, odaklanmak üzere sembolik bir arıtma unsuru olarak ateşten faydalanabiliriz. Bunu yapmak için bir mum ateşinin titremesine veya açık bir alanda yakılmış bir ateşe veya daha kolay bir şeye odaklanabiliriz. Bu, ateşin ısısını ve yansıttığı gölgeleri hissetmemizi sağlar.

Öte yandan, hayatımızdaki tüm olumsuz şeylerin bir listesini oluşturabilir ve bu listeyi ateşe atabiliriz. Bunu sembolik veya gerçek anlamlı olarak yapabiliriz. Her iki durumda da, bu kendimizi tıkayan korkulardan kurtarmamıza yardımcı olacaktır.

İlginizi çekebilir ...
İçinizden Gülümsemek Gelmese Bile Onu Daha Çok Yapmak Sizi Daha Mutlu Eder
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
İçinizden Gülümsemek Gelmese Bile Onu Daha Çok Yapmak Sizi Daha Mutlu Eder

Gülümsemek insanın yapması gerekenlerdendir ve bazen gerçekte istenmese de yapılması zorunludur. Mutlu olmak gülümsetir ve gülümsemek mutlu eder.  • Campagne, D. M. (2004). Teoría y fisiología de la meditación. CUADERNOS DE MEDICINA PSICOSOMATICA Y PSIQUIATRIA DE ENLACE.
  • Capdet, P. P. A. (1998). La utilidad de la meditación como modalidad terapéutica. Parte II. Revista Cubana de Medicina General Integral.
  • Gálvez Galve, J. J. (2014). Meditación y emociones. Medicina Naturista.

Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.