Falakrofobi için Belirtiler, Nedenler ve Tedaviler

Falakrofobi, yoğun bir saç dökülmesi korkusudur. Bu bozukluğu yaşayanlar, sadece kellik fikrine tahammül etmez durumda olmazlar, bunun yanında bunu çağrıştıran herhangi bir uyarana abartılı tepkiler gösterirler.
Falakrofobi için Belirtiler, Nedenler ve Tedaviler

Son Güncelleme: 18 Mart, 2021

Herhangi bir uyaran, hatta bir kelime veya bir sembol bile, falakrofobi (kellik korkusu) gibi irrasyonel bir korkuyu motive edebilir veya uyandırabilir. Bu korkular, makul bir temel oluştursa da bazen anlaşılmazdır.

Herkes sakatlanmaktan, temelde vücudun herhangi bir parçasını kaybetmekten korkar. Bu atavist bir korkudur ve içgüdüsel hayatta kalma mekanizmalarının bir parçasıdır. Dahası, saç bir kişinin sağlığı için hayati önem taşımaz ancak yine de sağlıklı anatominin bir parçasıdır. Bu nedenle, falakrofobi sahibi olmak aslında bir anlamda mantıklıdır.

Ancak, bu tür bir korkuyu aşırıya götürmek mantıklı değildir. Psikoloji, falakrofobiyi tam olarak aşırı olduğu için bir bozukluk olarak kabul eder. Sadece kel olma düşüncesi, bazı insanlarda yoğun anksiyete durumlarını tetikler.

“Herkes bütün bir saça sahip olduğundaki görüntüsüne güvenebilir. Ama kendine güvenen kel bir adam – gerçek bir gizli cevherdir.”

– Larry David

Falakrofobi kadınlarda da olabiliyor.

Falakrofobi nedir?

Falakrofobi, abartılı kellik korkusu olarak tanımlanır. Saç dökülmesiyle ilgili herhangi bir uyarana maruz kalmak aşırı bir endişe durumuna neden olur.

Sadece kel olma olasılığını hayal etmek, bu rahatsızlığı olanlarda paniğe yol açar. Aynı şekilde, kel olan bir kişiyi görmenin dehşeti tetiklediği bir varyant vardır. Ondan korkan kişiye büyük rahatsızlık veren ve kontrol edilemeyen bir tepkidir.

Alopesi erkeklerde daha yaygın olmasına rağmen, bu tür bir fobi aslında hem erkeklerde hem de kadınlarda mevcuttur. Bu mantıksız korkuyu yaşayanlar saçlarıyla ilgili her türlü yoruma son derece duyarlıdır.

Falakrofobi: semptomları ve nedenleri

Korku o kadar yoğundur ki, falakrofobisi olan insanlar, korkularının nesnesi ile temasa geçtiklerinde bir dizi fizyolojik tepkiye maruz kalırlar. Taşikardi, titreme, baş dönmesi ve anksiyete krizleri var.

Bu sorundan etkilenenler saçlarını sürekli kontrol eder ve herhangi bir dökülme fark ederlerse yırtılır. Aynı şekilde, saç sağlığı konusunda sürekli endişe duyuyorlar ve bazen saçmalığı sınırlayan abartılı önlemler alıyorlar.

Nedenleri

Bazı psikolojik yaklaşımlar, bu fobinin kellikle ilişkili korkulardan kaynaklandığına işaret ediyor. Özellikle saç dökülme korkusundan ve dolayısıyla çekiciliği azaltma veya yaşlanma belirtileri gösterme korkusundan. Bu aynı zamanda bazı durumlarda iğdiş edilmiş hissetmekle de ilgilidir.

Bununla birlikte, bu açıklamalar olası nedenlerin bir açıklamasını sağlar ancak abartılı korkuyu açıklamaz. Psikanaliz, diğer fobiler gibi bunun da görünüş, çekicilik ya da gençlikle illa ki ilgisi olmayan bilinçsiz çağrışımlardan kaynaklandığına işaret ediyor.

Fobiler içinde psikanalitik düzlemde bir yer değiştirme mekanizması işliyor. Bu aynı zamanda metonimi olarak da bilinir. Bu nedenle, bir insanda gerçekte korkuya neden olan şey başka bir şeydir, yani aslında uygunsuz buldukları bir tür cinsel arzudur. Mevcut olan şey, ya bu, ya da bilinçli olarak reddettikleri agresif bir dürtüdür.

Bu insanlar bu arzuyu veya reddi kabul etmezler ve bu nedenle onları kapsayarak zihinsel alanlarının dibine gönderirler. Bunu yapmanın bir yolu, korkuyu başka bir nesneye – bu durumda saçlarına – kaydırmaktır. Gördüğünüz gibi fobi başlar ve bilinçsizce reddettikleri arzu veya dürtüyü örtmeye devam etme rolünü yerine getirir.

Falakrofobi erkeklerde yaygın bir sorun.

Falakrofobi nasıl tedavi edilir

Sistematik duyarsızlaştırma, tüm fobi türleri için en yaygın kullanılan tedavidir. Bu tedavi yöntemi, aşama aşama ve destekle, etkilenen kişiyi abartılı korkuyu üreten şeye maruz bırakmaktan ibarettir. Bu nedenle, bir psikolog, bir kişinin yavaş yavaş korktuğu şeye maruz kalmasına ve onunla temasa geçmesine yardımcı olabilir.

Bilişsel yeniden yapılandırma, sıklıkla uygulanan bir başka tedavi yöntemidir. Bu yöntemin de, mantıksız korkunun arkasındaki inançları yeniden düşünmek ve yeniden yapılandırmakla ilgisi var. (Bu durumda, falakrofobi ve çekiciliğin kaybı, yaşlanma veya kişisel görünümün aşırı boyutlandırılması ile ilişkili fikirler).

Son olarak, psikanaliz de fobileri tedavi eder, ancak bunu erken çocukluk deneyimlerini kapsayan daha derin bir analiz bağlamında yapar. Etkilenen kişiden yüksek bir oranda adanmışlık gerektiren çok daha uzun bir müdahale anlamına gelir.

İlginizi çekebilir ...
Gıda Fobisi Kilo Alma Korkusundan Kaynaklanmıyor
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Gıda Fobisi Kilo Alma Korkusundan Kaynaklanmıyor

Yemek veya gıda fobisi türlerini hiç duydunuz mu? Bunlar, ciddi sonuçları olabilecek ve insanların hayatlarını sınırlayabilecek koşullardır.  • Bonet, J. I. C. (2001). Tratamientos psicológicos eficaces para las fobias específicas. Psicothema, 13(3), 447-452.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.