Logo image
Logo image

Sınırsız Aşk: Mesafelerin Ötesini Görmek

4 dakika
Sınırsız aşk; özgürlük, anlayış ve saygı ile ilgilidir, böylece aşk güçlüklere rağmen gelişebilir.
Sınırsız Aşk: Mesafelerin Ötesini Görmek
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Aşk; hakkında en iyi şeyleri dilediğimiz ve derinden bağlı olduğumuz başka bir insana karşı hissettiğimiz bir duygudur. Ancak, bu duygu ile ilgili sert bir gerçeklik de vardır: birine aşık olmak karşılığında onların da size aşık olacağı anlamına gelmez. Aşk karşılık alabilir, ama almayabilir de. Ve karşılık aldığında bile ilişkiyi etkileyip kötüleştirebilecek birçok engel vardır, özellikle de ilişkinin temelleri yeterince güçlü değilse. Eğer bu bağ güvenlik üzerine kurulmadıysa büyük ihtimalle bozulacaktır. Bununla birlikte, aşkta karşılaşılabilecek en zor ve karmaşık engellerden biri mesafedir.

Mesafe hep zor görünür. Aşık olduğunuz birinden uzaklaşmak hepimizin bir noktada yüzleştiği bir zorluktur. Emin olduğumuz şey ise, sınırsız aşk diye bir şeyin gerçekten var olduğudur. Ancak, sınırsız aşk çaba gerektirir. Başarması hiçbir açıdan kolay değildir. Farkındalık, büyük çabalar ve duyguları yönetme becerisi talep eder. Aşağıda sizlere sınırsız aşk neleri içerir, nasıl sürdürülür ve faydaları nelerdir, anlatacağız.

Sınırsız Aşk Nedir?

Sınırsız aşk duvarları yıkmanın, zorlukların üstesinden gelmenin ve bir takım olarak ilerlemenin mümkün hale geldiği tipte bir aşktır. Bu, sağlıklı ve zeki bir aşk türüdür; içindeki herkesin bireysel olarak büyümesine ve mesafelerin ötesini görebilmesine izin verir.

Bu aşk tipine iki farklı açıdan bakabiliriz. Bunların biri gerçekçi olan bakış açısıdır, bu da sevdiğiniz insan başka bir yerde olmasına rağmen devam eden bir aşk veya ortaya çıkan güçlüklerle yüzleşebilen daha yetişkin bir aşk olarak algılanabilir.

Bundan dolayı sınırsız aşk kontrol edemediğimiz şeyler ile başa çıkmayı öğrenmeyi gerektirir. Ek olarak, karşımıza çıkan engellerin bizi o insanı sevmekten alıkoymaması için elimizden geleni yapmayı gerektirir. Örneğin, birine yakın olmak istesek de, bazen bu basitçe mümkün değildir. Ancak bu aşkın daha güçlü hale gelemeyeceği anlamına gelmez.

Some figure

Sınırsız Aşk Nasıl Korunur

Sınırsız aşk kolay değildir, ancak bu durumu daha dayanılabilir hale getirebilecek bazı stratejiler de vardır. Hadi bunların neler olduğuna bakalım:

 • Kendinizi tanımakKendinizi tanımak, zor durumlarda ne şekilde davranacağınız konusunda bir fikre sahip olmak açısından önemlidir. Bu şekilde, olduğunuz noktanın ve nasıl davrandığınızın farkında olmak sınırsız aşkı koruyup devam ettirmek için gereklidir.
 • Sabır. Bu, zorluklara karşı güçlü durmak, dürtülerinize kapılıp gitmemek ve zamanın her şeyi iyileştireceği anlar olduğunu anlamak anlamına gelir.
 • Bağımsız olmayı öğrenin. Sizi bağımlılığa sürükleyen tipte bir aşk tamamen toksiktir. Diğer insana ihtiyaç duymamak için kendinize zaman ayırmanız önemlidir. Bağımsızlık, partneriniz sizinle aynı şehirde de yaşasa, binlerce kilometre ötede de yaşasa elzemdir.
 • Kararlarınızı üstlenin. Bu; düşündüğünüz, hissettiğiniz ve yaptığınız şeylerin sorumluluğunu almak ile ilgilidir. Kararlarınızı ve bu kararların olası sonuçlarını kabullenmekten korkmayın.
 • Yaratıcılık. Eğer mesafeler yolunuza çıkıyorsa, neden birbirinize daha yakın olmanıza yardımcı olabilecek bir şey düşünmeyesiniz ki? İhtimaller sonsuzdur, sadece sizi rahat hissettiren ihtimali bulmalısınız.
 • Duygularınızı ve düşüncelerinizi ifade edin. Bazen kendimizi kapatırız ve hissettiğimiz ya da düşündüğümüz şeyleri göstermeyiz. Ancak, sınırsız aşk bunun tam tersine işaret eder. Tabii ki kendinizi 7/24 sözlü bir şekilde ifade etmek zorunda değilsiniz, çünkü başka seçenekler de vardır. Örneğin; dans etmek, egzersiz yapmak ve resim yapmak da duyguların dünyası ile yakından ilişkili aktivitelerdir.

Aklınızda tutmanız gereken önemli bir şey de vardır. Sınırsız aşk da limitlere sahiptir. Mesafe sizi birbirinizden uzak tutabilir ancak bu karşınızdaki insanı incitemeyeceğiniz anlamına gelmez. Saygı her şeydir. Bununla birlikte, karşınızdaki insanı veya kendinizi incitmemeye dikkat edin.

Ek olarak, birini bu şekilde sevebilmek için ilk önce kendinizi sevmelisiniz. Diğer insanlar ile sağlıklı ilişkiler kurmanın tek yolu kendinizi kabul etmektir. Bunu yapabilmek için girişken bir iletişimci olarak karşınızdaki kişi ile uyum içerisinde olmayı öğrenmelisiniz.

Some figure

Sınırsız Aşkın Faydaları

Hadi bu aşk türünün harika yararlarına bir göz atalım:

 • Düşüncelerinizi ve duygularınızı daha iyi yönetmeyi öğrenirsiniz.
 • Eylemlerinizi kontrol etmek daha kolay hale gelir.
 • Kendinize daha iyi bakarsınız.
 • Kararlarınız için sorumluluk alırsınız.
 • Kendinizi daha iyi tanır hale gelirsiniz.
 • Daha iyi uyum sağlamayı öğrenirsiniz.
 • Toleransınız artar.
 • Saygınız artar.
 • Benlik saygınız artar.

Psikolog Walter Riso’nun söylediği gibi: “Aşk cesur olanlar içindir”. Aşk bir uçurumun kenarında yakalayacağımız bir çiçektir. Bundan dolayı, aşkınızın toksik hale gelmesine izin vermeyin. İzin verin ki sınırsız aşk size sevmenin başka bir yolunu öğretsin; başkalarına olduğu kadar kendinize de yakınlaşın. Elbette buna ulaşmak için cesarete, korumak için ise azimli olmaya ihtiyacınız vardır, çünkü sınırsız aşk özen göstermeniz gereken bir şeydir.

Sınırsız aşk mesafelerin ötesini görebilmek ve özverili olmak ile ilgilidir. Bundan dolayı kendimiz ve sevdiğimiz insanlarla uyum içerisinde olmalıyız. Bu aşk türü sorumluluk, duygusal yakınlık, ahenk ve anlayış ile ilgilidir. Hadi ona doğru şekilde değer verelim.

“Eğer sevme becerisine sahipseniz, ilk önce kendinizi sevin.”

– Charles Bukowski

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.