Michael Faraday: İnanılmaz Bir Fizikçi

Michael Faraday ile ilgili en dikkat çekici nokta, bilimsel araştırması konusunda ne kadar kararlı olduğuyla alakalıdır. Zamanının en bilge adamlarından biri olmayı başarmıştır.
Michael Faraday: İnanılmaz Bir Fizikçi
Gema Sánchez Cuevas

Yazan ve doğrulayan psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Son Güncelleme: 07 Nisan, 2019

Michael Faraday, fizik ve kimya tarihini değiştiren bir dahiydi. Onsuz, elektrik motorları var olamazdı bile. Hakkındaki ilginç bir gerçek ise kendi kendini eğitmiş olmasıdır.

Kendisi, elektrokimya ve elektromanyetizma alanlarına ait çok önemli keşiflerin arkasındaki insandır. Örneğin, bugünlerde kullandığımız plastik elementlerin çoğunluğunun ana bileşeni, hidrokarbon bir molekülü olan benzeni keşfetmiştir.

Michael Faraday, ailesini desteklemek için çok çalışan fakir bir çocuk olmaktan, bilime olan katkıları nedeniyle Büyük Britanya ve İrlanda Birleşik Krallığı Kraliçesi Victoria tarafından onursal şövalyelik unvanı verilen bir insana dönüşmüştür. Bununla birlikte, onu gerçekten harika bir bilim insanı yapan şey, azmi ve bilgiye karşı olan tutkusuydu.

Michael Faraday: mütevazi bir çocuk

Michael Faraday, 22 Eylül 1791’de Londra’nın bugünkü merkezinde mütevazi bir aileye doğdu. Babası bir nalbant ve annesi bir ev hanımıydı.

Faraday r harfini telaffuz edemezdi ve bu nedenle öğretmeni ona gülerdi ve bir gün, aynı sebeple onu cezalandırdı bile. Annesi bu duruma dayanamadı ve ailesiyle birlikte çalışırsa oğlu için daha iyi olacağını düşündü. Bu nedenle onu okuldan aldı. Michael Faraday’ın hikayesi, 14 yaşındayken Londra’da bir kitapçı ve mücellit olan George Riebau’nun yanında çalışmaya başladığı anda yeni bir dönemece girmiş oldu.

Bu iş deneyimi onda inanılmaz bir entelektüel merak uyandırdı. İnanılmaz derecede hızlı sattığı kitapları kendisi de okumaya başladı. Yedi yıl  boyunca hem çalıştı hem de okudu. Bu süre zarfında, onda merak uyandıran Isaac Watts’ın çalışmalarını keşfetti ve elektriğe ait fenomenlerle daha çok ilgilenmesine neden olan çok sayıda bilimsel kitabı okudu.

elektirik

Bilime adanmış bir hayat

Faraday 19 yaşındayken, bilimi seven gençlerden oluşan bir grup olan Şehir Felsefe Topluluğu’na katıldı. Grubun lideri olan John Tatum, gece geç saatlerde yapılan toplantılarda grup üyelerine elektrik, kimya ve fizik ilkelerini açıklardı.

Orada, Faraday, Kraliyet Enstitüsünün bir üyesi olan ve ona, kendi konferanslarına bedava bilet veren Elmer Humphry Davy ile tanıştı.

O yıllarda aldığı notlar, daha sonraları Davy’ye gönderdiği 300 sayfalık bir kitaba dahil edildi. Davy, bir kaza nedeniyle görüş kabiliyetini kaybetti ve Faraday’ı sekreteri olarak işe almaya karar verdi. Daha sonra onu Kraliyet Enstitüsünde kimya asistanlığına terfi etti. Faraday, Davy’nin karısı tarafından sürekli olarak hor görülürdü, ancak o, akıl hocasından aldığı derslere ilgisini hiç yitirmedi.

1815’te, Michael Faraday o yıllarda öğrendiği her şey hakkında öğretmeye başladı. Ayrıca kimya alanındaki ilk çalışmalarını yayınladı, çok sayıda makale yazdı ve konferanslarda konuştu. 1820 yılına gelindiğinde, kendi itibarını çoktan inşa etmişti.

benzen molekülü

Faraday’ın ölümsüz çalışmaları

Felsefe Tarihi adlı bir bilimsel derginin direktörü, Faraday’dan, elektromanyetizma alanında deney yapan birkaç bilim insanı hakkında bir makale yazmasını istedi. Bu amaçla, Michael Faraday, bu insanlarını deneylerini tatbik etmeye karar verdi ve bu da onun en büyük keşiflerini gerçekleştirmesine önayak oldu. Özellikle, elektrik enerjisinin mekanik enerji olarak nasıl kullanılacağına dair keşfine.

1825 senesinde Faraday, akıl hocası Elmer Humphry Davy’nin yerini alarak Kraliyet Enstitüsü Müdürü oldu. Aynı yıl, bütün bilimsel kariyerinin en önemli buluşu olan benzeni keşfetti. Daha sonra, metallerin ve manyetizmanın özellikleri hakkında yeni keşiflerde bulunda ve herkesin bildiği “Faraday Yasalarını” formüle etti.

Kraliyet Enstitüsü’nün Direktörü olarak, genç öğrenciler için ücretsiz konferanslar vermeye başladı. Meslektaşlarını da aynı şeyi yapmaları konusunda teşvik etti. Amacı, eğitime erişimi olmayan insanlara yardım etmekti. 1832’de Oxford Üniversitesi ona medeni hukuk diploması verdi. 1839’da bir sinir krizi geçirdi ancak sonrasında iyileşti.

Michael Faraday resmi olarak 1858 yılında emekli oldu ve 1867 yılın gerçekleşen ölümüne kadar Kraliçe tarafından ona hediye edilen bir evde yaşadı.

Ay’daki bir kratere, Faraday’ın bilimsel katkılarının ne kadar yararlı ve yerinde olduğunu bize hatırlatması için onun adı verildi.

İlginizi çekebilir ...
Beyniniz Sizi İyileştirebilir
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Beyniniz Sizi İyileştirebilir

Plastik, karmaşık ve büyüleyici bir organ olan beyniniz, sonsuz sayıda problemi önlemek ve tedavi etmek konusunda size yardımcı olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • CROWTHER, J. 497-Humphry Davy.-Michael Faraday (hombres deficiencia británicos del siglo XIX). 509 J. Prescott Joule. W. Thomson. J. Clerk Maxwell (hombres deficiencia británicos del siglo XIX).

Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.