İyi Bir Bakıcı Olmak Kolay İş Değildir

İyi Bir Bakıcı Olmak Kolay İş Değildir
Laura Reguera

Yazan ve doğrulayan psikolog Laura Reguera.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Elbet bir gün gelecek ve bizi bin bir zorluk ile büyüten annelerimiz ve babalarımız, her şeyi kendi başlarına yapamayacak bir duruma gelecek. Her zaman bizlere yenilmez görünen bu insanlar, artık ihtiyar olarak adlandırdığımız bir çağa ayak basar ve onlara bakma sırası şimdi bize gelir.

Birdenbire, istemediğiniz bir sorumluluğu üstlenmek zorunda kalırsınız. Asla ama asla uğraşmak zorunda kalacağınızı hiç düşünmediğiniz işler ve güçler kapınıza dayanır.

Ama onların bizler için nelere katlandıklarını düşündükçe, sizin de onları severek elinizden geleni yapmanız gerekir. Onların size en çok ihtiyacı olduğu zamanlarda, nasıl olur da sevdikleriniz yüz üstü bırakırsınız?

Size iyi bir hayat sunmak için yaptıkları tüm o fedakarlıklar sonrasında… Gerçek şu ki, bu durumda olmak zorunda olduğunuz için endişeleniyor ve sinirleniyorsunuz. Bu kötü bir evlat olduğunuz anlamına mı geliyor?

“Bir insana yükünü taşımasında yardım edin, ondan kurtulmasında değil.”

– Pisagor

Bakımın Stresi

Kendi başına yaşayamayacak olan birisine bakmanın vermiş olduğu yükümlülük, bir dünya stresi de  beraberinde getirebilir.

Diğer bir taraftan ise, artık eskisi gibi olmayan birisi ile baş başa kalmış durumdayız. Sorunlarımızın hâlâ birer birer nasıl ortaya çıktığını görüyoruz. Davranış ve unutkanlık sorunlarına ek olarak, fiziksel ve zihinsel bozulma da baş gösteremeye başlar.

Ve bu yüzden, onlara sürekli göz kulak olmalıyız. Ne yiyip ne içtiklerini ve kişisel temizliklerini kontrol etmemiz gerekiyor.

Üzerimize düşen tüm bu görevlerin hepsi hoş olmadığı için, bunu yapmaktan oldukça rahatsız oluruz. Bu yüzden, bakım işini hiç istemeden, üstün körü bir biçimde yaparız.

kadın bakısı ile ilaç içiyor

Ve yaşadığımız stres sadece bakım ile sınırlı değildir. Yaşamımızın diğer alanlarında da hissedilir. İşle ilgili sorunlar, maddi, romantik ilişki veya ailevi sorunlarımız olabilir.

Bakımın Maliyeti

Hissettiğimiz stresteki artış, bakım görevini yerine getiren insan için duygusal, sosyal ve fiziksel sorunlara sebebiyet verebilir.

Endişe, öfke ya da hüzün gibi olumsuz duyguların olması gayet normal bir durumdur. Ya da uğraşmak zoruna olduğumuz durumun bize bir nevi suçluluk duygusu vermesi de olağandır.

Bakıcılıkla ilgisi olmayan başka bir yerde olma isteğinden kaynaklanan suçluluk duygusu, yaşlı insanlara bakmak ile çevrelenen ahlaki yükümlülüklerimiz ile çelişir.

“İhtiyaç duyduğunuzda yardım istemek, ne kadar az olursa olsun, çok yardımcı olur.”

– Mateo Aleman

Öte yandan, ilişkilerimizi de sekteye uğratabilir. İster arkadaşlarımız ile zaman geçirememekten olsun, ister tüm hıncımızı sevdiklerimizden çıkarmak olsun, gün geçtikçe çökmeye başlayabiliriz.

Fiziksel düzeyde, ortaya çıkabilecek sonsuz sorunlar vardır. Çeşitli psikofizyolojik bozukluklardan (yani, duygusal ve psikolojik faktörlerin yol açtığı fiziksel hastalıklar) birinin bakımı için, fiziksel olarak taşınması gerektiği sorunlarına kadar geniş bir yelpaze vardır.

Bakımın Yükünü Nasıl Azaltabiliriz?

Günümüz dünyasında büyüklerine bakmakla yükümlü olan birçok insan var. Peki öyleyse, neden hepimiz yukarıda bahsi geçen psikolojik, sosyal ve fiziksel problemlerden muzdarip değiliz?

Çünkü herkesin kullandığı kaynaklar ve içinde bulundukları durum, tıpkı psikolojik bozukluklarda da olduğu gibi,  diğerlerinden oldukça farklıdır.

yaşlı adam masada yemek yiyiyor

Stresle başa çıkmak için kullanılabilecek stratejiler, içten içe yıkılmamamız için bizi korumakta hayati bir rol oynar. Çünkü meydana gelen olaydan daha ziyade, ne yaptığımız ve bununla nasıl yüzleştiğimiz daha önemlidir.

Bu çizgide, kendimizi ne kadar kötü hissettiğimize acınarak ya da durumdan kaçınmaya çalışarak bir çare bulmaya girişmek, bize yardımcı olmaz…

“Birine yardım ettiğimizde, bedenimizi harika bir enerji kaplar.”

– Mary Lou Cook

Bunun yerine, en iyi seçeneği aramak ve bunun üzerine, korkmadan odaklanmak daha yararlı olacaktır. Zaten herkes hata yapar. Zaten anca bu şekilde bir şeyler öğrenebiliriz.

Ama bir insanın, bu durumu nasıl ele aldığının yanında, başka büyük bir yardım kaynağını da unutamayız. Sosyal destekten bahsediyoruz.

Diğer ilişkilerinize bir bakın, yapmanız gereken farklı işler için yardım isteyin, anlayışla ve sevgiyle öğrenin … Tüm bunlar yükünüzü gerçekten rahatlatabilir. Başkalarıyla ilgilenebilmeniz için önce kendinize iyi bakın!

İlginizi çekebilir ...
Bakıcılık: Her Zaman Takdir Görmeyen Bir Sevgi Eylemi
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Bakıcılık: Her Zaman Takdir Görmeyen Bir Sevgi Eylemi

Bakıcılık işi, sadece en büyük sevgi eylemlerinden biridir. Yaşlı ya da hasta bir kişiye yeterli bir yaşam kalitesini sağlarken kendine bakmayı da ...

Görseller: Jake Thacker, JD Mason ve Cathal Mac An Bheatha.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.