Histerofili Kişi Gerçekten Beyaz Atlı Prens Midir?

Histerofililerin temel özellikleri kahramansı davranışları ve "onları baştan çıkaran" histeriklere karşı anlayışlı yaklaşımlarıdır.
Histerofili Kişi Gerçekten Beyaz Atlı Prens Midir?
Gema Sánchez Cuevas

Yazan ve doğrulayan psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Son Güncelleme: 11 Ağustos, 2019

Histerofili kişi, genellikle erkek olmak üzere, histerik kadınları aşırı derecede çekici bulan kişidir. Diğer karakter özelliklerinin yanı sıra, bu histerik  kadınlar histerofili erkekleri baştan çıkaran iki özelliğe sahiptirler. İlki, çekicilikleri ve baştan çıkarıcı dış görünüşleridir. İkincisi ise güvensiz ve korunmasız kişilikleridir. Fakat bu dışsal özelliklerin gerisinde psikolojik bir altyapı yer almaktadır.

Histerofililerin temel özellikleri kahramansı davranışları ve “onları baştan çıkaran” histeriklere karşı anlayışlı yaklaşımlarıdır. Bu erkekler zariftirler ve maskülenlik stereotipini oldukça iyi bir şekilde yansıtırlar. Bu tarz erkekler genellikle pasif ve zayıf kadınlar tarafından serseme döndürülmüşlerdir. Bu tarz kadınlar da histerofillerin “maskülenliklerini pekiştirmelerine” izin verirler.

Histerofili kişi, genel olarak, belli bir güç aurasına sahip olan, kendinden emin ve güvenli bir adamdır. Prensipte, kendi cephesinde zayıflık göstermez ya da çatlak vermez. Aslında, genellikle mesleki başarısını ya da cinsel gücünü göstermeye çok isteklidir. Bu onun değerini doğrulamasının ve bu değerin kadınlar tarafından algılanmasını sağlamanın bir yoludur.

“Bazen, histerinin, cinsel uyarılmanın fiziksel durumunu zevksiz ve aseptik bir biçimde yeniden üreten ve acı çekmeye eşlik eden bir bilinçaltı komplosundan başka bir şey olmadığını düşünüyorum.”

– Yukio Mishima

Histerofili Kişi ile Histerik Kişi Arasındaki İlişkinin Başlangıcı

Histerofili ve histerik birbirlerini nevrotik bir biçimde tamamlarlar. Histerofil, histerik kişinin zayıflığına destek olmak ister ve histerik de zayıf olmaya isteklidir. Histerik kurtarılması gereken bir prenses gibi hisseder. Histerofili onu kurtaran beyaz atlı prens olmak ister. Yani, en azından başlangıçta olan budur. Zamanla, bu değişen, dengesiz ve karmaşık bir ilişkiye dönüşür.

Kısa zamanda, bu tür bir ilişkide gizli olan çatışmanın belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Histerofili kişinin maskesi hızlı bir şekilde düşer. Bu, kadını aldatmak istediği ya da kendi cephesini bilinçli olarak benimsemediği için değildir. Aslında, kendisinin kadını için beyaz atlı prens olduğuna ve olmaya çalıştığına inanır.

Fakat, bu kadar istikrarlı görünen özgüveni hızla yok olur. Kendisiyle ilgili şüpheleri ortaya çıkmaya başlar. Güvensizlikler… Artık ilişkideki güçlü taraf olmak istemez. Kırılgan olduğunu ve histerik kişinin korumasına ihtiyacı olduğunu hissetmeye başlar. Bu koruma bir öneri değil, histerik kişinin karşılaması gereken bir taleptir.

samanyolunda yürüyüş yapan çift

Histerik Kişinin Yanıtı

Histerik kişi büyüleyici bir prens ister. Sonuçta, baştan çıkardığı erkek zayıflık belirtileri gösteren ve onu koruyup ona bakma rolünden vazgeçecek biri değildi. Bu sebeple, histerofili dağılmaya başladığında, histerik bunu kabul etmez. Beyaz atlı prens artık kendi zırhının ağırlığını dahi kaldıramayan biri gibi göründüğü için, histerik kişi çabucak solmakta olan prensine olan hayranlığını yitirir.

Histerik, kısa bir süre sonra histerofile olan hayranlığını ciddi derecede yitirir. Adam, partnerinin idealini gerçekleştiremediği için utanmaya başlar. Kırılgan olmaya ve korunma talebinde bulunmaya izni olmadığını hisseder. Durum sertleşir ve öyle ya da böyle sinirli olduğunu ve acı çektiğini hissetmeye başlar.

histerofili kişi

Aşağıda bahsedeceklerimiz ise işin en dayanılmaz noktalarıdır. Histerik, partnerine karşı gözü dönmüş bir öfke saçar. Aldatıldığını hisseder. Histerofili başlangıçta tanıştığı zayıf ve ona ihtiyaç duyan kadının geri dönmesini ister ve bunu yapmak için son derece acımasız olmaya başlar. Partnerinin zayıflıklarını ortaya sererek onu herkesin içinde küçük düşürür. Bu, kendini güçlü partnerini zayıf bir pozisyona sokarak, bir şeyleri eskiye döndürmenin bir yoludur. Bu sırada, histerofili “kurban” rolünü üstlenmeyi öğrenir.

Fanteziler ve Gerçekler

Bu tür bir nevrotik ilişki asla iyi bir sonla bitmez. Genel olarak iki tarafın da ilişkilerini kötüye kullanmalarıyla sonuçlanır. Histerofilin fantezisi, kadını için ideal erkek olmaktır. Gerçekten de ideal erkek olmak ister ama yapamaz çünkü kusurlarından, memnuniyetsizliklerinden ve ihtiyaçlarından etkilenen bir insandır.

Diğer bir yandan, histerik kadın ideal erkeğini bulmak ister. Histerofili kişi, ilk başta, bu vizyonu yansıtır. Fakat, kısaca, erkeğin beyaz atlı prens olmadığını keşfettiği zaman, çatışma başlar. Kırılgan, kusurlu bir erkekle çıkmaya başladığını kabul etmeye niyeti yoktur. Bu durumda, ortada yalnızca aralarında yarattıkları fanteziler kalır.

kalp çeklinde dikenli tel

İlişkiler, ideallere ve fantezilere dayandığında, genellikle kötü muamele ilişkide etkili bir konuma gelir. Bu kötü muamele neredeyse her zaman karşılıklı olarak gösterilir. Karşılıklı olduğu için, partnerler arasındaki mağdur olan ve mağdur edilen rolleri değişir. Her iki taraf da aldatılmış olduklarını hissederler ve her ikisi de diğer kişinin acılarının kaynağı olduğunu iddia eder. Bu, nevrotik ilişkilerin ne kadar zor olabileceğine dair bir örnektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.