Logo image
Logo image

Her Gün Düşünmemiz Gereken 6 Güzel Söz

3 dakika
Her Gün Düşünmemiz Gereken 6 Güzel Söz
Son Güncelleme: 12 Nisan, 2018

Sadece özel günlerin, dolu dolu yaşanmaya değer olduğunu düşünsek de, bu yanlış bir algıdır. Ne kadar sıradan olursa olsun, eğer her güne doğru bir tutumla yaklaşırsanız, olağanüstü şeyler yaşayabilirsiniz.

Aslında, güzel sözler, hayata ayrı bir tat katabilir ve bakış açınızı değiştirmenize gerçekten yardımcı olabilir.

Pek çok kişi, düşüncelerini net bir biçimde ifade ederek, anlatmak istediklerini, sadece birkaç cümle ile söyleyerek, tarihe geçmişlerdir. Onların bu güzel, bilge sözleri, karanlığın ortasında parıldayan bir ışık gibidir. Yeni bir bakış açısı kazanmak için, takip edilmesi gereken, yeni bir yolu aydınlatıyorlar.

Bu sözler, hiç beklemediğiniz bir anda size çok yardımcı olabilir. Bu yüzden, onların ne kadar derin olduklarını ve ne derece bir bilgelik barındırdıklarını vurgulamak için, bugün sizler ile bir kaç tanesini paylaşacağız. Her şeyin griye çaldığını hissetmeye başladığınızda, sizi ayağa kaldırmaya yardımcı olacağı için, bu sözleri aklınızı bir köşesinde tutmakta fayda var.

“İnsanlar, hayallerinin peşinden koşarak yaşlanmazlar. Asıl bunu yapmazlarsa yaşlanırlar.”

– Gabriel Garcia Marquez

Some figure

1. Kesinliğe dikkat edin

Bertrand Russell, Edebiyatta dalında Nobel Ödülü’nü kazanmış kazanmış bir İngiliz filozofuydu. 20. yüzyılın en parlak zekalarından biri olan Russell, bizleri şu şekilde uyarıyor;

“İnançlarım için asla ölmem. Çünkü yanılıyor olabilirim.”

Her ne kadar Russell, asla radikal bir pasifist olmasa da, bu sözler alçak gönüllülük ve hoşgörü için yapılan bir çağrıdır. Bizlere, herkesin yanlış inançlara kurban edilebileceğini hatırlatarak, düşüncelerimizin kesin birer gerçek ve doğru olduğu inancına kapılmamamız gerektiğini ifade ediyor.

2. Zorluğun faydaları

Zorluklar, hayatın suyu, ekmeğidir. Birçok düşünür, bu konuya değinen güzel ve derin sözler söylemiştir. Örneğin C.S. Lewis’in şu sözüne bakalım;

“Zorluklar, genellikle sıradan insanları, olağanüstü bir kadere hazırlar.”

İrlandalı yazar, bize büyüklüğün, zorluktan doğduğunu hatırlatıyor. Yaşadığımız zorluklar, hem kendimizi yenmemizin hem de geçmişimizden ders almamızın bir yoludur. Bunun aksine, memnuniyet, rahatlık bölgesine takılıp kalmamıza sebep oluyor.

3. Mükemmellik bir alışkanlıktır

Unutulmaz, güzel sözleirn derlendiği herhangi bir listede, büyük Yunan filozofu Aristo’yu es geçemeyiz. Onun acımasız mantığı ve etik konusuna yönelik ilgisi, insanlığa en evrensel aforizmalardan bazılarını miras olarak bıraktı;

“Bizler, tekrar tekrar yaptıklarımızdan ibaretiz. O zaman mükemmellik, bir eylem değil, bir alışkanlıktır.”

Ne kadar güzel bir söz! Aklımızda binlerce muhteşem fikir olabilir, ama bizi biz yapan eylemlerimizdir. Tekrarlanan eylemler, hayatımızın doğasını ve kalitesini etkiler. İster sıradan ister asil bir hayat yaşayın, bu zamanla oluşan bir alışkanlıktır.

Some figure

4. İçimdeki Yaz

Albert Camus her zaman varoluşçuluk ve nihilizm ile ilişkilendirilmiş olsa da, onun düşünce yapısını belirli bir kalıba sokmak imkansızdır. Bunun kanıtı, bizi bıraktığı en güzel sözlerden birinde görülüyor;

“Kışın ortasında, içimde, bitmek tükenmek bilmeyen bir bir yaz olduğunu gördüm.”

İçimizdeki gücü yakalamak için ne güzel bir yol! Camus, ne kadar zor badireler atlatmış olursanız olun, boyun eğmeyi kabul etmeyen bir hayatta kalma içgüdüsünün altınız çiziyor.

Artık savaşmak için bir sebebiniz kalmamış gibi hissettiğinizde, bu gizemli dürtü, sizi bir adım daha atmaya teşvik ediyor.

5. Bağışlamak güç ister

Mahatma Gandhi, tüm kültürlere nüfuz etmiş, sayısız güzel ve akıl dolu sözün sahibi bir yazarıdır. Verdiği mesajlar, derinden, tutarlı, her zaman okuyucuyu bir sonraki adımı atması yönünde teşvik edici şekildedir. Bunlardan biri şu şekildedir;

“Zayıflar asla affetmez. Affetmek, güçlü olanın bir niteliğidir.”

Gandhi belki de pasif direniş tarihinin en önemli simgesidir. Onun barışçıl direnişi, sadece politik bir duruş değil, aynı zamanda bir yaşam biçimiydi. Gandhi’nin vermek istediği mesaj, affetme ve anlayışlı olma fikrinin etrafında döner. Aynı zamanda, dünyaya yukarıdaki sözle, mükemmel bir şekilde iletilen bir başka gücü göstermiştir.

Some figure

6. Her şeyin anahtarı

Epitectus, hayatının çoğunu Roma’da bir köle olarak geçiren bir Yunan filozofuydu. Bütün bunlara rağmen, Plato gibi kendi çağdaşlarından daha fazla saygı uyandırmayı başarmıştır.

Miras olarak herhangi bir yazılı metin bırakmasa da, öğretilerinin çoğu, nesilden nesile aktarılmıştır; bunların en iyilerinden biri;

“Önemli olan, sizi her zaman daha iyisine zorlayacak olan insanlar ile arkadaş olmaktır.”

Bu son derece sade cümle, etrafımızda doğru insanların olmasının ne kadar önemli olduğunu hatırlatıyor. Çevremizdeki insanlar, yaptığımız, düşündüğümüz ve hissettiğimiz şeylerin çoğunu etkiledikleri için, bu yüzden iyi seçim yapmak önem arz etmektedir.

Bütün bu güzel alıntılar, günlük hayatınıza uygulanabilir. Bu düşünceler, büyük insani değerleri ele alıyor ve bizi ileriye doğru hareket etmeye götürüyor. Onlar, saf bilgelik içerisine yerleştirilmiş, birkaç mükemmel sözdür.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.