Her Geçen Gün Daha İyi Bir İnsan Olmanın Anahtarları

Daha iyi bir insan olmaya çalışmak için zor durumları yaşamayı beklememelisiniz. Her geçen gün, bir insan olarak büyüme ve kendinizin daha iyi bir versiyonu olma fırsatına sahipsiniz.
Her Geçen Gün Daha İyi Bir İnsan Olmanın Anahtarları
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Sigmund Freud bir keresinde, bilimin henüz nazik sözler kadar güçlü bir ilaç yaratmadığını söylemişti. Daha iyi bir insan olmanın anahtarları olup olmadığını kesinlikle merak etmişsinizdir. Bu sorunun cevabı karmaşık. Ancak her geçen gün bu hedefe daha çok yaklaşıp sonunda ulaşmak, hem çevrenizdekiler hem de kendiniz için dönüştürücü bir etkiye sahip olacaktır.

Dahası, felsefe, bir amaçtan çok bir arzu olan bu varoluşsal yeterliliğin tanımıyla ilgilenilen alandır. Çoğu insan daha iyi bir insan olmakla ilgileniyor ve bunun için düzenli olarak çalışmak istiyor. Sonuçta, olumlu veya olumsuz her bir yaşam deneyimi, daha iyi bir insan olmanıza yardımcı olmalıdır.

Bazen başarılı olursunuz, diğer zamanlar sizi başlangıç çizgisine geri götürür. Ancak Søren Kierkegaard’ın da işaret ettiği gibi, anahtar nokta, pes etmek değil. Buradaki sır, varoluşsal çelişkilere rağmen olumlu düşünceleri desteklemeye devam etmektir. Daha iyi bir gelecek istemek kendinizle başlar.

Her geçen gün daha iyi bir insan olmanın anahtar noktaları

Her geçen gün daha iyi bir insan olmanın anahtar noktalarını öğrenmek istiyorsanız, bugünkü yazımızı okumaya devam edin. Üç disiplin buna odaklanmıştır: antropoloji, felsefe ve psikoloji. Bu nedenle, popüler inanışın aksine, bu sadece pozitif psikoloji ile ilgili değildir. Gerçekte, birden fazla disiplin, daha iyi bir insan olma konusuyla ilgilenir.

Öte yandan akılda tutulması gereken önemli bir ayrıntı var. Bu hedef günlük bir çaba haline gelmiş olmalıdır. Dürüst olmak gerekirse, bu görevi tamamen tamamlayamazsınız. Kendinizi her zaman yanılabilir bulmanız olasıdır ve haklısınız. Kendinizle ilgili üzerinde çalışmanız gereken bir şey olduğunu anlamadığınız bir gün olmayacak. Aslında bunun farkında olmak zaten başlı başına bir başarıdır.

Her geçen gün bir adım daha öteye.

Felsefeye göre daha iyi bir insan olmanın anahtar noktaları

Aristo, herkesin iyi ve erdemli olmaya muktedir olduğuna işaret etti. Ancak, bunun bir alışkanlık haline gelmesi için nezaket göstermek konusunda egzersiz yapmalısınız. İşte bunu başarmanın bazı anahtarları:

 • Tedbirli olun. İhtiyat, derinlemesine düşünme yeteneği ile ilgilidir. Bu, bir karar vermeden önce düşünmek ve başkalarına hak ettikleri saygı ve takdirle davranmak anlamına gelir.
 • Ölçülülük (başka bir deyişle, duygusal kontrol). Asil bir varlık olabilmek için öfke, hiddet, ego veya güç ihtiyacı gibi iç gerçekliklerin ne anlama geldiğini öğrenmeniz zorunludur.
 • Adalet. Yaptığınız her şeyde adil olmak, saygılı olmak ve doğru ile yanlışı ayırt etmek daha iyi bir insan olmak için çok önemlidir.
 • Güç. Her insan inançlarını savunma cesaretine sahip olmalıdır.

Antropoloji bu konu hakkında ne diyor?

Oliver Scott Curry, Oxford Üniversitesi’nde antropolog ve Bilişsel ve Evrimsel Antropoloji Enstitüsü’nde öğretim üyesi. Güncel Antropoloji dergisinin yayınladığı bir çalışma yaptı. Bu çalışma çerçevesi içinde nasıl daha iyi bir insan olunacağını belirleyen soruları ele aldı. Dr. Curry, bu boyutları 60 ülkede incelenen ahlaki kurallar olarak tanımladı. Ne olduklarına birlikte bakalım.

 • Değer verdiğiniz insanlara iyi bakın. Kendilerine fayda sağlayan ve mutluluklarını garanti eden davranışları benimsemek anahtar bir noktadır.
 • Topluluğunuza yardım edin.
 • İyilikleri takdir etmeyi ve onlara karşılık vermeyi öğrenin.
 • Cesur olun ve kendinize, neye inandığınızı savunmak konusunda güvenin ve bunu yapmaktan korkmayın.
 • Kim olurlarsa olsunlar insanlara saygı duyun.
 • Kaynaklarınızı paylaşın.
 • Başkalarını kıskanmayın. Kendinize odaklanın.

Psikolojiye göre her geçen gün daha iyi bir insan olmanın anahtarları

Abraham Maslow ve Martin Seligman gibi figürler bu konuya ilginç, pratik ve kullanışlı bir şekilde yaklaştı. Daha iyi bir insan olmak, duygusal zeka ve minnettarlık gibi alanlarda yolculuk yapmak demektir. Her koşulda elinizden gelenin en iyisini yapmak için, “otantik olarak kendini gerçekleştirme” durumunu hedeflemelisiniz.

En iyi versiyon olabilmek.

Bu hedefe ulaşmak için üzerinde çalışmanız gereken boyutlar:

 • Kendinizi tanımak. Kendinizi bilmek varoluşsal eşiktir ve her zaman ana amacınızdır. Otantik benliğinizle temasa geçmek kesinlikle yolculuğunuzda size rehberlik edecektir.
 • Kabul etme alıştırması yapın. Sizi acı çekmekten kesinlikle kurtaracak bir şey, insanları oldukları gibi kabul etmeyi öğrenmektir. Sonunda, belirli gerçekleri değiştiremezsiniz, yalnızca kabul edebilirsiniz.
 • Duygularınızı kontrol edin. Size olanlar için başka kimseyi suçlayamazsınız. Sonuçta, kendinizden sorumlusunuz ve uygun şekilde hareket etmelisiniz. Bu da, duygularınızı kontrol etmeyi öğrenmeniz gerektiği anlamına gelir. Ayrıca endişelerinize akıllıca yanıt verebilmelisiniz.
 • Bağışlayın, teşekkür edin ve onaylayın. Başkalarını (ve kendinizi) affetmeyi öğrenmek anahtar bir noktadır. Ayrıca minnettar olmayı da öğrenin.
 • Empatik olun. Empatinin sosyal tutkalı gibi çok az boyut birlikte yaşamı geliştirir.
 • Merhametli ve kendinize karşı da şefkatli olun. Merhamet, hatırlamanız gereken önemli bir boyuttur. Bu sayede başkalarına saygı duyabilir ve etrafınızdakilerin yaşamlarını iyileştirebilecek proaktif davranışlar geliştirebilirsiniz. Aynı şekilde, refah için hiçbir şey kendinizle şefkatli bir diyalog kadar önemli değildir.

Kısacası, uygulamayı seçtiğiniz yaklaşım gerçekten hiç önemli değil. Her disiplin, uygulamanız gereken ortak boyutları destekler. Bunun düşündüğünüzden daha karmaşık olduğunu unutmayın. Sonuçta, her gün iyileştirme için kat edeceğiniz bir yol var.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.