Logo image
Logo image

Çigong ve 10 Faydası

3 dakika
Çigong ve 10 Faydası
Son Güncelleme: 30 Kasım, 2018

Çigong eski bir Çin egzersizidir. Çigong kelime olarak hayat enerjisinin verimliliğini ve deveran edişini uyumlu bir şekilde bütün vücudunuza nakleden bir egzersizin adıdır. Ve zihninizi, yaptığınız fiziksel egzersizleri ve nefes alıp verişinizi birleştiren birçok farklı teknik içerir. Yapılan pek çok çalışmaya göre, rahatlamaya yardımcı olur, performansı geliştirir ve her yaşta kişilerin refahını sağlar.

Çigong yavaş hareketleri, nefes alıp verme egzersizlerini ve konsantrasyonu birleştirir. Genel olarak her seviyede sağlığınıza fayda sağlaması için özel olarak tasarlanmış bir grup belirli hareketin tekrarından ibarettir. Aslında, eğer bu hareketleri düzenli olarak yaparsanız, derhal olumlu etkilerini hissetmeye başlarsınız.

Sağlığa faydaları kanıtlanmış olan çigong hareketleri bir dizi basit egzersizlerden oluşur. Bu egzersizler sizin aynı zamanda bilincinizi de rahatlamış bir duruma getirir. Son olarak, farklı hareketler ve duruşlarla ilerleyen çeşitli nefes alıp verme teknikleri kullanır. 

Çigong geliştiricileri doğadan, hayvanlardan ve elementlerden ilham almışlardır. Yapılan pek çok egzersiz hayvanları taklit eder ve sağlığınız üzerinde olumlu etkilere sebep olacak sonuçları elde etmeyi amaçlar. Buna basit bir örnek olarak 1400 yıl önce Taoistler tarafından keşfedilmiş olan kaplumbağaların nefes alıp vermelerini söyleyebiliriz. Taoistler kaplumbağaların şaşılacak şekilde uzun yaşadıklarını fark ederler ve onların üzerinde çalışmaya başlarlar. Onların hareketlerini, nefes alıp vermelerini gözlemlerler ve sağlıklı olmayı sürdürebilmek ve daha uzun yaşamak için buna dayalı egzersizler geliştirirler.

Eğer siz de bu egzersizlere başlamayı düşünüyorsanız, şimdi size çigong’un gerçekten dikkate değer bazı faydalarını anlatacağız.

Some figure

1. Stresi azaltır

Bu sizin hem vücudunuzu, hem de zihninizi çalıştıran bir egzersizdir. Yavaş hareketler ile derin nefes alıp vermeyi birleştirerek bunu gerçekleştirir. Bu yüzden bu egzersizleri yaptığınızda,  fiziksel ve zihinsel olarak sizi rahatlatır ve stres seviyenizi azaltır. O andan itibaren sükûnete ve huzura kavuşursunuz.

2. Uyku kalitenizi yükseltir

Çigong’un içerdiği derin nefes alıp verme ve iç huzur daha hızlı uykuya dalmanıza yardım eder ve uykunuzdan başka konularda da size faydası olur.

 3. Enerjinizi arttırır

Yavaş, yumuşak hareketler vücudunuzdaki enerji kanallarını açar. Bu nedenle çigong yapan kişilerin enerjileri daha fazladır ki cinsellik ve doğurganlıkta da yarar sağlar.

4. Duygularınızı dengeler

Çigong yapmak konsantrasyon ve dikkat gibi yeteneklerinizi geliştirmenize yardımcı olur. Bunların her ikisi de gün içinde otomatiğe bağlamadan duygularınıza hâkim olmanız ve açık ve huzurlu bir zihin için tamamen gereklidir.

5. Toksinleri dışarı atar

Cildiniz tıpkı bağırsaklarınız gibi vücudunuzdaki atık maddeleri dışarı atar. Çin tıbbına göre çigong vücudunuzun toksinlerden arınmasını ve enerji kanallarının temizlenmesini sağlar.

6. Yaşadığınız an ile bağlantı kurmanızı sağlar

Çigong içerisinde yaptığınız egzersizler sizi şimdiye bağlar. Sizin hayata daha iyimser, neşeli bir tavır almanıza yardım eder. İnsanın daha mutlu olmasını sağlar.

Some figure

7. Eklemle alakalı yaraları düzeltir

Çigong egzersizlerindeki denge, eklemlerinize baskı yapmadan ya da bloke etmeden hareket etmeyi size gösterir. Yumuşak esneme hareketleri sizin esnekliğinizi arttırır ve vücudunuzun o bölgelerinde bir yaranın oluşup, büyümesini zorlaştırır.

8. İyileşme sürecinizi hızlandırır

Çigong hareketlerine bir yaralanma veya ameliyat sonrasında başlamak harika bir egzersizdir. Yumuşak hareketler yapmak ve vücudunuzun sağlıklı bölümlerini kullanmak yaralı bölgelerde iyileşmeyi hızlandırır. Bunu vücudunuzdaki kan dolaşımını ve enerji akışını geliştirerek yapar.

9. Migreni rahatlatır

Çigong ve geleneksel Çin tıp bilimine göre sağlıklı olmamanız durumunda vücudunuzun enerji bölgesi üzerinde çalışmanız gerekir. Onun daimi ve düzenli bir hareket üzerinde olmasını sağlamanız gerekir. Baş ağrısı çekmenizin sebebi o bölgede çok enerji toplanmasıdır.

Bazı çigong egzersizlerini yaparak migreni fiilen rahatlatabilirsiniz. Bu egzersizler kapsamında yapılan derin nefes alıp verme sizin içsel dengenizi yeniden tesis etmenize yardımcı olur.

10. Sindirime yardım eder

Burada çigong ile ilgili anlatmak istediğimiz son yarar, gastrointestinal sistemin daha iyi çalışmasını sağlamasıdır. Bağırsaklarınızdaki büzülmeyi düzeltir ve esnetir, süreci hızlandırır ve gazı elimine eder. Aslında, birçok egzersiz karaciğer ve pankreasın çalışmasını düzenler.

Umarız çigong ile ilgili öğrendiğiniz yararlı bilgiler sizi denemeniz için ikna eder! Daima dünyada denemek için pek çok yöntem olabileceğini hatırlayın. Bunun anahtarı mükemmel bir dengeyi bulana kadar düşük seviyeden başlamaktır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.