Beden Dismorfik Bozukluğu - Neden Olur?

İnsanların beden dismorfik bozukluğu yaşamalarının ve vücutlarından memnun olmamalarının ana nedeni sosyal baskı ile ilgili. Herkes, ana akım medyanın koyduğu güzellik standartlarına uymaları gerektiğini düşünüyor. Aslında, bu organizasyonlar, belirli bir çerçeveye sığmadığınız için kendinizi küçümsemeyi ve kendinizden nefret etmeyi öğretiyorlar ve bunların tümü size ihtiyacınız olmayan şeyleri satmak için yapılıyor.
Beden Dismorfik Bozukluğu - Neden Olur?

Son Güncelleme: 17 Ağustos, 2020

Belirli bir güzellik standardına sahip olmanın etkilerinden biri, insanların kendilerinden mutsuz olmaları ve beden dismorfik bozukluğu diye adlandırılan sendromu geliştirmeleri. Bu durum, bir kişi vücudunu olduğu gibi kabul etmediğinde olur. Bunun temel nedeni, çoğu insanın değerli hissetmek için fiziksel olarak mükemmel olmaları gerektiği ve öz değerleri konusunda güvende olmaları gerektiği yönündeki tehlikeli fikre inanmaları. Ne yazık ki, bu düşünce tarzının yarattığı sonuç, hayatta yaşayabileceğimiz en faydasız acı türlerinden biri.

Şu anda dünyadaki birçok insanın fiziği için başkalarına değer verdiği bir gerçek. Ayrıca, güzel bir görünüme sahip bir insanın hayatta daha fazla avantaja sahip olduğu da doğru: daha fazla sevgili seçeneğinden daha iyi iş tekliflerine kadar. Herşeyi gözlerimizde büyütmeye mahkum bir dünyada bundan daha farklı bir yaklaşım tarzı da hakim olamazdı zaten.

Her birimizin vermesi gereken karar, iki seçenek arasında seçim yapmaktır: ya bu mantığa pasif olarak katılmak ya da sınırlarımızı koymak. Herkesin bir veya birçok fiziksel kusuru var. Sorun, bu kusurların önemini pazarlama perspektifinden ölçmeye başladığınızda başlıyor. Kural olarak, vücudunuzdan mutsuz olmaya başladığınız nokta budur.

Beden dismorfik bozukluğunun sebep olduğu depresyon

Mükemmel olma ihtiyacı ile beden dismorfik bozukluğu ilişkisi

Aslında, neden mükemmel olmanız gerektiğini merak etmemelisiniz. Bunun yerine, neden pazarlama dünyasının size empoze ettiği güzellik modeliyle sizin güzelliğinizin aynı olması gerektiğini kendinize sormalısınız. Elbette bu tür standartlara uymanın birçok avantajı var. Ama onları başarmaya çalışmak size büyük zarar verebilir.

İnsanların vücutlarını kabul etmemeleri oldukça yaygın bir durum, çünkü herkes kendi vücudunu kendilerine empoze edilen mükemmellik modelinden değerlendirir. İnsanlar günümüzde çok görsel bir düzlemde yaşıyorlar ve güzellik idealini temsil eden insanların piyasada gezinen imajlarına sürekli bir biçimde maruz kalıyorlar. Bu nedenle, belirli bir bireyin aynaya bakıp hayal kırıklığına uğraması da nadir bir durum olmaktan çıkıyor.

Siz doğduğunuzdan beri, bu fiziksel ideal beyninize sürekli olarak işlenmiş durumda. Bu yüzden, başımıza gelen bu durumu görmezden gelmek de çok zor. Çoğu insan, fiziksel olarak mükemmel olmanın normal birşey olduğunu ve istenilen standartlarda olmayan birinin de kendisini doğanın ucubelerinden biri olduğunu düşünüyor. Ancak gerçek bunun tam tersidir. Çoğu insan, dergilerde sunulan insanlara kesinlikle benzemiyor.

Beden dismorfik bozukluğu olan kişiler

Vücudunuzu kabul etmediğinizde, özellikle bir aynanın karşısındayken kendinizi eleştirme alışkanlığı edinirsiniz. İnsanlar durmadan kendilerinde kusur arama ve kendilerini oldukça sert bir şekilde değerlendirme alışkanlığı edinirler. Çok yuvarlak bir yüzleri, dışarı çıkan büyük kulakları, aşırı zayıf bacakları ve çok büyük bir popoları olduğunu görebilirler. Ya da belki de bu sefer sorun burundur. Bu kendi kendini kırbaçlama egzersizi insanları sadece hayal kırıklığına uğratır, çünkü sahip olduğunuz şey asla yeterli değildir.

Bir kişi, kusurlarını ancak saklayabildiği sürece kabul etmeyi de seçebilir. Örneğin, kadınlar daha uzun görünmek için topuklu giyer veya bir kuşak satın alır, böylece diğerleri haftada yedikleri on çeşit tatlıyı fark edemezler. Bu kişiler, aynaya baktıklarında kendilerinden saklayamadıkları “küçük sorunları” görmezden geliyorlar.

Çoğu zaman, insanlar aynanın yansıttığı görüntünün derinliklerine bakamadıkları için bedenlerini tam olarak kabul etmezler. Bir fiziksel kusuru ne kadar çok görmezden gelmeye veya gizlemeye çalışırsanız, ona o kadar çok önem verirsiniz, en azından derinlerde. Ayrıca, kendinizi kabul etmenin yalnızca sahip olabileceğiniz güzel ve o kadar da güzel olmayan özellikleri tanımak anlamına geldiğini bilin. Durum, tam da bu kadar basit.

ayna

İnsanlar neden kendilerini ve başkalarını oldukları gibi kabul edemezler?

Bu sorunun cevabı genel olarak pek de basit değil ama kötü niyetli bir öz imaj oluşturduğunuz için vücudunuzu kabul etmediğinizi söyleyebilirsiniz. Kendinizi kendi gözlerinizle görmek yerine, bir güzellik yarışmasının jürisi gibi yaparsınız.

Sektörün sattığı güzellik standardı, aynayla kişisel mücadeleniz sayesinde milyonlarca dolar kazanıyor. Ayrıca, bunu da size bir yarışma jürisinin gözüyle bakan ve gördüklerini diskalifiye etmeye karar veren herkesin sayesinde yaparlar. Sizi yargılayanların da aynayla, bulmak istedikleriyle çelişen karşılaşmalar yaşadıklarını hiç bir zaman unutmayın. Böylece, bu kişiler, kendilerine yönelik eleştirilerden kurtulmak için size dönerler.

Hepsinden kötüsü, kendinize bile kaba davranıp “inek gibi görünüyorum” ya da “öküz” gibi şeyler söylemeniz. Beden dismorfik bozukluğu olan insanların kendilerine bu kadar kötü davranması konsepti kısaca budur diyebiliriz.

Sonuç olarak, insani kusurlarınızı kabul etmeli ve onlara saygı duymalısınız, çünkü, başkalarının gözünde “güzel” olmamanız aslında hiç ama hiç önemli değil.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Aulagnier, P. (2015). Nacimiento de un cuerpo, origen de una historia. The International Journal of Psychoanalysis (en español), 1(5), 1619-1658.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.