Yaşlı İnsanların Bilgeliği

Ağustos 1, 2019

Yaşlı insanların sonsuz bir bilgeliği vardır. Yalnızca hayat hikayelerini dinlemek için tüm kalbinizle istekli olmalısınız.Yaşlılar yıllar boyunca biriktirdikleri bilgeliği takdir etmemizi isterler. Onlar “Şeytan, şeytan olduğu için değil; yaşlı olduğu için daha çok şey bilir.” lafının en güzel örnekleridirler. Deneyimlerine, zaferlerine ve yenilgilerine dayanarak sizlere tavsiyelerde bulunurlar. Bilgi anlamında inanılmaz bir zenginliğe sahiptirler ve onlardan çok fazla şey öğrenebiliriz.

Hayat yalnızca siyah ve beyaz değildir, arada grilikler de vardır. Bu, yaşlı insanların hikayelerine kulak verdiğinizde fark edebileceğiniz bir şeydir. Ne kadar küçük görünürse görünsün her bir deneyimin nasıl kocaman bir hayat oluşturduğunu keşfedersiniz. Tüm o harika, unutulmaz ve bazen beklenmedik olan anlar hayat hikayenizin bir parçasıdır.

Telefon yardım hattında çalışmam kullanıcıların hikayelerinden pek çok şey öğrenmemi sağladı. Bu iş bana onları dinleme, anlama ve bilgeliklerinden bir şeyler öğrenme imkanı tanıdı. Yaşlı insanların bilgeliği gibi bir bilgeliğe hiçbir yerde rastlayamazsınız.
çiçekler içinde yaşlı kadın

Sevgi

Sevgi ve hayat partnerinizi seçmenin önemi üzerine tavsiyeler vermek, yaşlı insanların bilgeliğinin parçalarından biridir. Çoğu kadının söylediği gibi: er ya da geç çocuklar yuvayı terk edecekler, hayat böyle bir şey. Onların gitmesi bir boşluk yaratabilir ve aile dinamiklerinde önemli değişikliklere sebep olabilir.

Bazı anne ya da babalar boş yuva sendromundan muzdarip olabilirler. Çocuklar evi terk ettiklerinde ve ebeveynler emekli olduklarında, eşler boş zamanlarını birbirleri ile geçirmeye başlarlar. Bu yüzden partnerinizle iyi bir ilişkiye sahip olmanız çok önemlidir. Yoksa, yalnızlık her şeyi ele geçirir.

“Yaşlılığın ne olduğunu asla bilmeyelim. Geçen yılları saymayıp zamanın getirdiğini mutlulukları bilelim.”

– Ausonius

Öte yandan, yaşlı insanlarla sohbet etmek, onların hiç olmadıkları kadar aşık olduklarını düşündürebilir. Bu insanlar 50 yıldan fazla süredir birlikte olan insanlardır. Bu, bunun onlar için kolay olduğu anlamına gelmez; ama her daim aşklarını öncelikleri haline getirmişlerdir.

Pek çok zorluğun üstesinden beraber gelmiş ve onlarla bir takım olarak yüzleşmişlerdir. Eşlerini inanılmaz derecede özleyen dul insanlar vardır fakat bu kişiler eşlerini sevgi ve minnetle anarlar. Birbirlerine yaptıkları şakaları hatırlayacak olursak, onlar harika ebeveynlerdi ve ebeveyn olmaktan mutluydular.

Bunun dışında bir sebepten ötürü eşinden ayrılmak zorunda kalmış olanlar da vardır. Bazen, biri hastaneye yatmak zorunda kalırken diğeri evde kalmak zorundadır. Hastalık ya da durum ne olursa olsun, sevgili eşlerini sürekli olarak ziyaret ederler.

Yalnızlık

Yaşlı insanların çoğu yalnız olduklarını fark ettiklerinde üzgün hissederler. Fakat, bu da onların bilgeliğinin bir parçasıdır. Bu yalnızlığın sebebi diğer insanları rahatsız etmek istememeleri olabilir. Belki de arkadaşlarından ve ailelerinden kendilerini uzaklaştırmışlardır ya da uzakta yaşıyorlardır.

Bu konuyla ilgili pek çok hikaye vardır. Çoğu çocuk ebeveynleri hakkında bir şey bilmek istemez. Neden bilmiyorum ama burada onları yargılayacak değilim. Öyle hissediyorum ki; yaşlı insanların bazıları zamanda geriye gidebilse, giderdi. Belki bazı şeyleri farklı yapmayı tercih ederlerdi.

Gençken davranışlarımızın geleceği nasıl etkileyeceği üzerine gerçekten düşünmeyiz. O anda, yaptığımız şeyin sonuçlarının ne kadar ciddi olabileceği üzerinde durmayız. İnsanlara düzgün davranmamak ya da onları anlamak için çaba sarf etmemek bizi sevdiğimiz insanlardan uzaklaştırabilir.
yaşlı mavi göz

Hepimizin diğer insanlara ihtiyacı vardır. Günün sonunda, insanlar sosyal varlıklardır. İnsanların yalnız hissetmemelerini sağlayan şeylerden biri hobilerimizdir. Hobinizin tadını tek başınıza çıkarmayın, diğer insanların da bundan keyif almasına izin verin! 

Torununun bir tablet hediye ettiği 85 yaşında bir kullanıcı ile konuştum. Bu kişi bana tabletinde Candy Crush gibi oyunları oynamaktan keyif aldığını söyledi. Bu yalnızca onun aklını meşgul etmekle kalmıyor, aynı zamanda torunuyla bağ kurmasını sağlayan bir aktivite görevi görüyor.

Aile

Ailenin değerini bilmek yaşlı insanların bilgeliklerinden biridir. Aile, aile sahibi olanlar için çok değerlidir ve ailesi olmayanlar bunun eksikliğini çok fazla hissederler. Önemli olan yalnızca çocuklar değildir. Kendi çocuklarıymış gibi yeğenlerin de teyze, hala, amca ve dayılarıyla ilgilendikleri durumlar vardır. Bu düşündüğümüzden de yaygın bir durumdur.

Aile her zaman önemli olmuştur ve olacaktır. Ailenizle sahip olduğunuz anılarınız ne olursa olsun her zaman sizinle kalacaktır. Aileniz genişledikçe daha fazla anı biriktirecek ve onların varlığının tadını çıkaracaksınız. Her anekdot değerlidir, yeni ya da eski olmaları önemli değildir. Çoğu kullanıcı ebeveynleri ya da kardeşleri ile ilgili hikayeler anlatıyorlar. Etkileyici olanlardan bazılarını hatırlıyorum:

  • Bir kullanıcı babasının yazdığı şiirleri söyledi. Bu şiirler hafızasında yer etmişti, herhangi bir yere yazılmış değillerdi. Kadın babasının şiirlerini her söylediğinde onun anılarını canlı tutuyordu. Bunlar çok güzel şiirlerdi; yaşam dolu ve değerli dersler veren şiirler.
  • Bir diğeri babasını sevgiyle anıyordu. Babası her gece ona ve erkek kardeşine okuma ve yazmaya öğretiyormuş. Bugün 80 yaşında olan o kadın ilk okuduğu kitabın ismini hala hatırlıyor.
yaşlı insanların

Ölüm

Ölümü kabul etmeyi öğrenmek yaşlı insanların bilgeliğinin temel kısımlarından biridir. İşin aslı ölümün yakın olduğunu kabul ederler fakat bu onların hayatlarını yaşamalarına engel değildir. Bunun farkına varmak hayatlarından daha fazla keyif almalarını sağlar. Hayat hikayelerine yeni anılar ve deneyimler eklemeye devam ederler.

Fakat, kabul etmesi zor olan başka kayıplar da vardır. Örneğin, fiziksel ve zihinsel becerilerindeki bozulmalar ve yakınlarını (aile ve arkadaşlar gibi) yitirmeleri.

Aile, çocuklukta olduğu gibi, kalplerde en önemli yeri işgal eder. Tek fark, ebeveynlerin yerini ileride çocukların almasıdır. Yaşlı insanların çoğu çocuklarının geleceğini nasıl gördüklerine göre daha iyi ya da daha kötü hissedebilir. Yaşlılar çocuklarının düzen kurmalarını, kendilerine ait bir aileye sahip olmalarını ve mutluluklarını ister.

Yaşlı İnsanların Bilgeliği

Minnettar olmak yaşlı insanların bilgeliğinin büyük bir parçasıdır. Yaşadıkları hayat ve dünyanın nasıl gelişmeye devam edeceği ile ilgili minnettardırlar. Yaşadıkları zorluklardan pişman olmazlar çünkü onlar olmadan değerli dersler çıkaramayacaklarını bilirler. Torunlarıyla iskambil oynarken ve aileleriyle kaliteli vakit geçirirken, nasıl hayat dolu olduklarını görürsünüz.

Çalışmanın, sevdiğimiz şeyi yapmanın ve becerilerimizi mümkün olduğunca geliştirmemizin öneminin hatırlatırlar. Fakat hayatımızın bunun etrafında şekillenmemesi gerektiğini de hatırlatırlar. Yaşlı insanlar, sevdikleri ile anılar biriktirmektense, profesyonellik ve işe odaklandıkları anlardan pişman olurlar.

Öte yandan, sıkı çalışmaktan tatmin olmanın ve bundan gurur duymanın hayati öneminden de bahsederler. Bundan bahsederken, hayatı boyunca hiç resim yapmamış olmasına rağmen resim kursuna yazılan 80 yaşındaki kadını hatırlamaktan kendimi alıkoyamıyorum. Şimdi tüm ailesine çizdiği resimleri hediye ediyor, bu onu minnetkar hissettiriyor ve yaşına rağmen ürettiği sanattan gurur duyuyor.

“Yeni bir hedef belirlemek ya da yeni bir şey hayal etmek için hiçbir zaman yeterince yaşlı olmayacaksınız.”

– C. S. Lewis

kahve içip kitap okuyan yaşlı adam

Yaşlı insanların çoğu okumayı sever, çevreleri sayesinde zorluklara rağmen kültürel şeylerle ilgilenirler. Gazete ya da klasik romantizm romanlarından modern hikayelere her türlü kitabı okumayı severler. Fiziksel kapasiteleri dahilinde, özellikle görmekte zorlanmayacakları ilginç içerikler ararlar.

Yaşlı insanların hikayelerini dikkatlice dinlerken neler öğrenebiliriz? Hayat deneyimleri ve şu andaki yaşam biçimleri sayesinde hayatla ilgili bize öğretebilecekleri çok fazla şey bulunur. Yaşlı insanlar, cesaret, mutluluk, üzüntü ve hatta öfke dolu hikayelerini gerçekten duymak isteyen kişilere saklarlar. Çok fazla şey deneyimlemişlerdir, yani anlatılmayı bekleyen pek çok hikayeleri vardır. Kendinizi yaşlı insanların bilgeliğinin sonsuzluğunu keşfe bırakın.