İlişkinizdeki Kıvılcımı Canlı Tutmak

Ocak 2, 2017

Aşkın hayatımız boyunca hissedebileceğimiz en harika şeylerden biri olduğu konusunda sanırım bana katılırsınız. Biri tarafından sevilmek ve değer verilmek, her bir günü neşeyle doldurur ve daha iyi bir insan olma çabasını canlı tutar.

Hayatınızı birlikte geçirmek istediğiniz insanı bulduğunuz ve hayatınız boyunca sevmek istediğiniz zaman, olabilecek en büyük ödülü almış olursunuz: başka bir insanı tamamen ve koşulsuzca sevmek.

Sevmek sizi bütünlenmiş, eksiksiz ve iç kusurlardan arınmış hissettirir. Her şey tastamamdır, siz bile… Fakat böylesi bir aşkı korumak kolay değildir ve ilişkinize ilgi göstermek hayati önemdedir. Karşılıklı adanmışlık ve ilgi, zaman geçtikçe duygularınızı güçlü, ilk kıvılcımınızı canlı  tutacaktır.

Kısacası: Sevdiğiniz kişiye hissettiğiniz sevgiyi davranışlarınızla göstermek için kendinizi zorlamalısınız. Aşk sürekli çalışma ve çaba ister.

Şüphesiz hayatınızın belli bir bölümünde bunu unuttunuz. Hak ettiği sürekli ilgiyi göstermek yerine aşkı kanıksarız. Çok uzun süre birlikte kalmayı başaran çiftler bunu böyle başarmıştır: Aşklarını nasıl güçlü tutacaklarını bilirler ve her bir gün birbirlerine değer vermeyi sürdürürler.

Sarılan çift

Hayat bir bilim kurgu filmi değildir, o sizin filminizdir. Onun türünü siz seçersiniz, onu gerçekleştirmek sizin ellerinizde ve kalbinizdedir. Sadece her iki partnerin de iradesine ve sevgilerine olan mutlak adanmışlıklarına ihtiyacınız vardır.

İşte ilişkinizdeki aşkı canlı tutabilmek için 5 ipucu:

Rutine teslim olmamak

Her şeyin mükemmel olduğu ve partnerimizin hiçbir kusurunu görmediğimiz ilişkinin ilk  birkaç ayından sonra, işlerin değişmeye başladığı fikrine alışmışızdır. Monotonluk çirkin yüzünü göstermeye başlar. Aynı planlar, konuşmalar, çizelgeler, cinsel alışkanlıklar ve faaliyetler, aşkınızın alevinin uzun süre yanmasına pek de katkıda bulunmaz.

İletişime öncelik vermek

İletişim her ilişkinin sürebilmesi için hayatidir. Öyleyse, siz ve partneriniz ilişkiden ne beklediğinizi ve neye ihtiyacınız olduğunu bilirsiniz, ya da daha basitçesi, olumlu ve samimi iletişimin neresinde olduğunuzu bilirsiniz.

Belki rahatsız hissetmeye başladınız ve partneriniz fark etmedi bile… Bunu ona sevgi ve şefkatle söylemenizi öneriyorum.

Birbirinize dokunarak hissettiğiniz sevgiyi göstermek de ayrıca önemlidir. Zamansızlığın, sevgi ve şefkat dolu jestlerle ilişkinizi canlı tutmaktan sizi alıkoymasına izin vermeyin.

Kumsalda yürüyen çift

Sevdiğiniz insanı kalbinize yakın hissetmek, onun dokunuşunu hissetmek, daha da güçlü bir bağ kurmanıza yardımcı olur ve sizi en saf şekilde birbirinize bağlar.

Detaylara odaklanmak

Küçük şeylerle sevdiğimiz kişiye şefkat göstermek için zaman ve enerji harcamak iyi ve faydalıdır, fakat şartsız sevgiyle yapılmadıkça faydası olmaz.

Belli bir sebep olmadan ya da karşılığında bir şey beklemeden, partnerinize sürekli sevgi gösterin ve onun için özel şeyler yapın. Farklı şeyler yapmaya başlayın, özel, farklı ve değer verildiğini hissettirmek için fazladan doz ilgi gösterin.

Birbirinizi güldürün

Gülmek bir aynadır ve bu ilişkilerde de aynen böyledir. Gülümsemek sürekli harika bir tavır sergilemenize yardımcı olur, sizi bir bütün ve mutlu yapar.

Hayatla ve ilişkiyle ilgili iyimserliğinizi koruyun. Bildiğiniz gibi, gülmenin fiziksel olduğu kadar duygusal seviyede de sağlığa sayısız faydası vardır. Öyleyse sevdiğiniz insanla birlikte gülmekten geri durmayın.

“Hayatta tutunacak en iyi şey birbirimiziz.”

-Audrey Hepburn