“Evde Yap”: Pandemi Zamanlarında Yeni Trend

Mayıs 20, 2020
Ekmek yapmak, örgü örmek, dikiş dikmek, bahçıvanlık... Karantina, anksiyete ve stresi azalttığı için beyin için çok yararlı olan bir şeyleri ellerinizle yapmanın keyfini geri getirdi. "Evde yap" trendi ile ilgili her şeyi bu yazımızda keşfedin.

Karantina sadece hayat alışkanlıklarımızı değiştirmek ile kalmadı. Nasıl olduysa, bizleri yaratıcılığımızı geliştirmeye ve etkin olmayan yeteneklerimizi keşfetmeye de zorladı. “Evde yap” trendi de bu pandemi dönemini karakterize ediyor, ve yemek yapmak, bir şeyler üretmek, bir şeyler inşa etmek ve hatta kendi kuaförümüz haline gelmek yaygın hale gelmiş durumda.

Bu, her şey normale geri döndüğünde her gün fırına gitmeyi bırakacağımız ve sonsuza kadar kuaföre gitmeyeceğimiz anlamına mı geliyor? Cevap elbette hayır.

Şüphesiz ki, tüm sorumluluklarımız ile birlikte normal yaşam ritmimize döndüğümüzde birçok değişiklikle karşılaşacağız. Ancak, her sektördeki profesyoneller tarafından sunulan temel hizmetlerden de vazgeçmeyeceğiz.

Ancak, zor zamanlarda beklenmedik kaynak eksiklikleri ile karşılaşıldığında her zaman büyük çözümler ortaya çıkar. Bunu örneğin, maske yapmak için kadın ve erkeklerin dayanışma içerisinde bir araya geldiği bir mahalle hareketinde gördük. Şimdi bazı kişiler maskelerini kişiselleştirilebilmeleri ve maskelerin çocuklarının stilleri ve zevkleri ile de uyumlu olabilmesi için evde yapıyor.

Birçok insan dikiş dikmeyi, yemek yapmayı ve hatta küçük bahçelerinde bahçıvanlık yapmayı bile öğrendi. Bunlara ek olarak, bunları çoğu zaman ihtiyacımız olduğu, ya da bazı ürünlerin eksik olması dolayısıyla yapmıyoruz. Bu genellikle zamanımızı doldurmanın, hayal gücümüzü özgür bırakmanın ve etrafımızda fiziksel ve zihinsel duvarlar örmüş olan bu karantinada günlerimizi daha katlanabilir hale getirmenin bir yolu.

Evde yap trendine uyularak yapılan bir saç kesimi.

Evde Yap: Bir İhtiyaçtan Ziyade Bir Keyif

Şu son haftalarda sosyal ağlar mutfakta geçirdikleri zamanın sonucunda ortaya çıkan şeyleri yükleyen insanlardan gelen fotoğraflar ile dolu. Her türlü ekmeği gördük. Bizleri en cazip tatlıların inanılmaz tarifleri ile şaşırttılar – bazıları diğerlerinden daha başarılı oldu.

Son zamanların trendi gnocchi. Ve eğer önümüzdeki günlerde karantinada olmaya devam edersek şüphesiz ki başka yiyecek ve tatlı türleri de trend haline gelecektir.

İnsanların “evde yap” mottosunu takip ettiği bu tip bir harekette bir bulaşma efekti de vardır. Instagram’da gördüklerimiz merakımızı ve aktiviteleri taklit etme arzumuzu uyandırıyor. Bu da, örneğin, birkaç hafta boyunca süpermarketlerden en fazla alınan gıdalar maya ve undu.

Ancak, bu davranışın psikolojik açıdan ilginç oluşuna rağmen, bunların bir tarafını da nitelememiz gerekiyor.

Her gün alışverişe gitmenin akıllıca olmadığı doğru, ve bazen o taze pişmiş ekmek ya da hamur işlerini özlüyoruz. Ancak, pek çok insanın mutfağa dönmesi bir ihtiyaç dolayısıyla gerçekleşmedi. Bu hem keyif almak için, hem de zamanı doldurmak için yapılan bir şey.

Ellerinizle Çalışmak Depresyonu Azaltmak Açısından Terapötik

Herkes bu karantina süreci ile kendi yoluyla yüzleşiyor. Daha huzurlu bir yaşam seçmek ve mümkün olduğunca az şey yapmak da en az birbiri ardından gelen kesintisiz aktiviteler yapmak kadar geçerli.

Ancak buna rağmen, evde yap hareketi vurgulanması önemli olan bir avantaja sahiptir. Ellerinizi kullanarak çalışmak ve manuel ve yaratıcı şeyler yapmak zihin sağlığınıza yararlıdır ve depresyonu azaltır.

Bundan bahseden çok ilginç bir kitap var. Dr. Kelly Lambert Amerika Birleşik Devletlerindeki Richmond Üniversitesinde bir nörobilimci ve Depresyonu Hafifletmek: Beyninizin İyileştirici Gücünü Etkinleştirmek İçin Bir Nörologdan Uygulamalı Yaklaşım (Lifting Depression: A Neuroscientist’s Hands-On Approach to Activating Your Brain’s Healing Power) kitabının da yazarı.

Yemek yapmak, örgü örmek, dikiş dikmek, model yapmak, resim yapmak, çizim yapmak ve bahçıvanlık gibi şeyler dikkatimizi içerisinde olduğumuz ana odaklar. Bu aktiviteler duygularınızı düzenler, stresi azaltır ve hatta beyninizin plastisitesini bile arttırır. Bu şeylerin bu zamanlarda ideal olduğunu kesinlikle söyleyebiliriz.

Örgü ören bir kadın.

Evde Yapın, Kendi Kendinize Yeterli Olabileceğinizi Keşfedin

Bazı insanlar balkonlarında ya da küçük bahçelerinde kendi toprak işleme projelerine başladılar. Tohum ekmek, büyümelerini izlemek ve sebzelerin nasıl filizlendiğini keşfetmek insanların kendi yetiştirdikleri şeyleri yiyebileceklerini keşfetmelerine olanak sağladı.

Ekmek yapmak, kendi saçınızı kesmek, dikiş dikmek ve hatta online bir derse başlamak insanlara küçük bir yol ile de olsa evlerini terk etmeden birçok şey yapabileceklerini göstermek konusunda yardım eder.

Bazı ürün ve servisler söz konusu olduğunda çok sınırlı bir şekilde de olsa (alçakgönüllü bir şekilde) kendi kendimize yetebileceğimiz doğrudur, ancak bu yine de bir başlangıçtır. Belki de bu karantina süreci hepimizin içerisinde bulunan iki şeyi dışarıya çıkartır.

İlki her gün geçimimizi garantileyen tüm insanlara değer vermek (süpermarket çalışanları ve çiftçiler) ve bunu eskiden yaptığımızdan çok daha fazla yapmak.

İkincisi ise bu “evde yap” trendi sayesinde her birimizin pek çok şey yapabildiğini keşfetmek. Ve bunun yanında, bunları yapmaktan keyif aldığımızı da görmek.

Ellerimiz ile yaptığımız işler son derece ödüllendiricidir ve bunları daha fazla takdir edeceğimiz anlamına gelir. Öyle ki, belki de bu becerileri gelecekte küçük bir organik bahçe oluşturmak ya da süpermarketlerin dondurulmuş ya da yemeye hazır yemek kısımlarından kaçınıp ev yapımı tarifler kullanarak daha sağlıklı beslenmek için kullanabiliriz. Bunların tamamı bize üzerinde düşünülecek bir şeyler veriyor!