Daha Sabırlı Olmanıza Yardımcı Olacak Dört İpucu

Ekim 15, 2021
Anlık dünyada sabır her şeyi değiştirebilir. Gerçekten de, nasıl bekleyeceğini bilenler, genellikle daha geniş seçeneklere sahip olduklarını görürler. Ayrıca, sakinliği iletme yetenekleri nedeniyle başkaları tarafından takdir edilirler.

Hiç şüphe yok ki, zaman zaman sabrınızı yitirdiğinizi fark etmişsinizdir. Bu herkese olur. Sonuçta, siz de sadece bir insansınız, bu yüzden belli sınırlarınız var. Ancak, bazı insanlar belirsizlikleri arttığında aşırı derecede acı çekerler. Başka bir deyişle, sabırları çok azdır veya hiç yoktur. Bu size benziyorsa, daha sabırlı olmayı öğrenmek isteyebilirsiniz.

Nitekim, bekleme ve belirsizliğe dayanma yeteneğini geliştirmek, refahın anahtarlarından biridir. Öte yandan, sabırsız olanlar genellikle duygusal ve fiziksel sorunlar yaşarlar.

Bu makalede, daha sabırlı ve hoşgörülü olmanın bazı anahtarlarını öğreneceksiniz.

Daha sabırlı olmak neden önemlidir?

Oxford Sözlüğü sabrı “sakin kalma ve bir gecikmeyi veya can sıkıcı bir şeyi şikayet etmeden kabul etme yeteneği” olarak tanımlar. Ancak, günlük hayatta sabrınızı sınayabilecek birçok durum vardır. Örneğin, trafik sıkışıklığında beklemeyi ele alalım. Bu senaryoda, sizin gibi sadece ilerlemek isteyen birçok insanla çevrilisiniz.

Bu tür bir durumda, sabırsız olmanız nadir değildir. Aslında, büyük bir hayal kırıklığı, öfke, endişe veya ıstırap yaşayabilirsiniz. Ayrıca, kendinize biraz zaman kazandırmak veya durum üzerindeki kontrol duygunuzu artırmak için belirli riskli manevralar yapmaya bile meyilli olabilirsiniz. Bu nedenle, gördüğünüz gibi, sabırsızlığın duygusal patlaması nadiren yardımcı olur. Aksine kazalara neden olabilir.

Sonuç olarak, sakinlikle ilgili olduğu için nasıl daha sabırlı olunacağını bilmenin önemini görmek kolaydır. Gerçekten de sabırla bekleyenler daha az stres, kaygı veya hayal kırıklığı yaşarlar. Bu da onların refahına katkıda bulunur.

Arabada çığlık atan kadın

Daha sabırlı olmanıza yardımcı olacak dört ipucu

Sabırsızlık, sağlığınızı etkileyebilecek belirli davranışlarla ilgilidir. 2011 yılında Reach ve arkadaşları, diyabetli hastalarda sabrın tedaviye uyum üzerindeki etkisini değerlendirdikleri bir çalışma yayınladılar. Bulgularında, yazarlar sabırsızlığın tedaviye zayıf uyum ile pozitif olarak ilişkili olduğunu açıkladılar.

Bu nedenle sabırsızlığın insanları sağlıkları açısından riskli kararlar almaya sevk edebileceğini söylemek mümkündür. Bir an için trafik örneğine geri dönelim. Bu senaryoda, birisi acelesi olduğu için aniden hız sınırını aşarsa, bu bir kazaya neden olabilir.

Ayrıca, sabırlı olmak ve belirsizliğe tahammül etmek kibar davranış biçimleridir. Daha sabırlı olmanıza yardımcı olacak dört ipucuna bir göz atalım.

1. Belirsizliği hayatın bir parçası olarak kabul edin

Daha sabırlı bir insan olmanın ilk adımı, yaşama eyleminin doğasında var olan belirsizliği kabul etmeyi öğrenmektir. Aslına bakarsanız, dünyada mutlak kontrole sahip olabileceğiniz çok az şey vardır ve bunu inkar etmek sizi hüsrana uğratır. Gerçekten de, başkalarının davranışları, hava durumu veya diğer faktörler gibi değişkenleri kontrol etmenin mümkün olduğuna inanmak bir yanılsamadır.

Sonuçta, gerçek tamamen farklıdır ve kendinizi her şeyin kontrolünün sizde olduğuna inandırırsanız, kendinizi kötü hissedersiniz. Bunun yerine, hayatın tahmin edilemez olduğunu anlamalısınız. Bu tutumu benimsemek, öngörülemeyen durumlara daha iyi uyum sağlamanıza yardımcı olacaktır.

2. Beklemenin avantajlarından yararlanmayı öğrenin

Sabrınızı geliştirmek için başka bir tavsiye de bekleme sürenizden nasıl yararlanacağınızı bilmektir. Doktorun bekleme odasında olduğunuzu hayal edin. Bu durumda, zamanınızla ne yapardınız?

Mesela, bu boş vakitten faydalanabilir ve ertelediğiniz e-postayı gönderebilir, kısa süre içinde gerçekleştireceğiniz ev tadilatlarını planlayabilir veya genellikle mevcut olan dergilerden birini okuyabilirsiniz.

Başka bir deyişle, zamanınızı boşa harcadığınız hissinden sizi uzaklaştıran eylemler gerçekleştirebilirsiniz.

3. Farkındalık uygulayın

Farkındalık, bir şekilde sizi şimdiki zamanla, burada ve şimdi olanlarla bağlamayı amaçlayan meditasyondan türetilen bir tekniktir. Sabırsızlığın belirsiz bir gelecekle ilgili endişeyle ilişkili olduğunu unutmayın.

Sonuç olarak, içinde bulunduğunuz ana odaklı konsantrasyon, sıkıntınızı azaltmada yardımcı olabilir. Kendinizi bu dünyaya kendi başınıza kaptırabilir veya bir profesyonelden yardım isteyebilirsiniz.

Farkındalık uygulayan bir adam

4. Nefes alma ve gevşeme egzersizleri

Beklemenin stresi genellikle fizyolojik gerginliğe dönüşebilir. Bu nedenle, sabrınızın sınandığını gördüğünüz anlarda kas gevşetme ve nefes alma teknikleri uygulamak iyi bir fikirdir. Bunu yaptığınızda, beyniniz beklemeyi kaygıyla ilişkilendirmeyi bırakacak ve daha sakin olacaksınız.

Son olarak, tam ve sakin bir şekilde yaşamak istiyorsanız, nasıl daha sabırlı olunacağını anlamak gereklidir. Hatırlamanız gereken şey, yeni bir şey öğrenirken en önemli şeyin azim olduğudur. Bu nedenle, bu davranışları günlük olarak uygularsanız, zamanla alışkanlık haline gelecek ve sabrınızın geliştiğini göreceksiniz.

  • Reach, G., Michault, A., Bihan, H., Paulino, C., Cohen, R., & Le Clésiau, H. (2011). Patients’ impatience is an independent determinant of poor diabetes control. Diabetes & metabolism, 37(6), 497-504.
  • Jex, S. M., Adams, G. A., Elacqua, T. C., & Bachrach, D. G. (2002). Type A as a moderator of stressors and job complexity: A comparison of achievement strivings and impatience‐irritability. Journal of Applied Social Psychology, 32(5), 977-996.